10.12.2024
На 9 декември в специална сесия, организирана в рамките на QS Reimagine Education Awards & Conference в Лондон, доц. д-р Марина Стефанова, заместник-декан на Стопанския факултет и изпълнителен директор на фондация „ФЕБ“, разказа на живо и пред пълна зала за Мобилен център за визуална наука „Калейдоскоп“. Представянето предизвика интереса на лидери в областта на образованието от целия свят, които имаха възможността да научат повече за проекта, уникален за България и региона.
През септември 2024 година стана ясно, че „Калейдоскоп“ е класиран сред първите 25% най-перспективни образователни проекти и има място в краткия списък, в пряка конкуренция с 1300 кандидатури в 18 категории в световните престижни награди за образование QS Reimagine Education Awards 2024. Иновативните проекти са оценявани от над 800 международни съдии.
QS Reimagine Education Awards е една от най-престижните международни платформи за отличаване на иновации в образованието. Публичните изслушвания и награждаването ще се проведат по-късно тази година в Лондон по време на QS Reimagine Education Awards & Conference 2024.
Куполът e първата научна и информационна инсталация в областта на устойчивото развитие и Глобалните цели в България. Тези пърформанси са новаторски модел на социално-емоционално учене, базиран на изживяването на посетителите. Изградени чрез 3D mapping технология и режисирани от екипи от преподаватели от факултета и творчески екипи от 3D артисти, те комбинират цифрови изображения, движения и музика.
Първите два филма „Светът в риск“ и „Надежда за бъдеще“ бяха премиерно излъчени в българския павилион по време на международната климатична конференция COP28, която се проведе в Дубай. В началото на тази година в „Калейдоскоп“ се проведоха първите Дни на визуалната наука за устойчиво развитие, в които взеха участие повече от 1200 човека. През май, по време на годишния фестивал на светлините „Lunar“, „Калейдоскоп“ бе посетен от близо 10 хиляди жители и гости на столицата.
Вижте повече за проекта „Калейдоскоп“ във видеото тук.