Начало / Университетът / Факултети / Факултет по класически и нови филологии / Специалности / Бакалавърски програми / Факултет по класически и нови филологии / Кореистика / Описание на специалността

   

КОРЕИСТИКА

 

Специалност Кореистика е открита през 1995 г. и предлага три образователно-квалификационни степени – бакалавърска, магистърска и докторска.

Характерът и целите на бакалавърската програма на специалност Кореистика са в съответствие с общите изисквания в страната за филологическа подготовка, както и с възприетите в подобни специалности по света критерии за придобиване на кореистично образование. Те отговарят и на нуждите на България и задоволяват необходимостта от висококвалифицирани специалисти - кореисти в областта на образованието, културата, международните отношения, държавния апарат, вътрешната сигурност, средствата за масово осведомяване, книгоиздаването и туризма, както и навсякъде, където се изискват задълбочени филологически и общокултурни познания върху Корея и Източна Азия.

Завършилите бакалавърска степен по кореистика могат да намерят професионална реализация в различни сфери на културния, стопанския и обществения живот на страната като експерт-филолози с общотеоретична и частноспециализираща кореистична подготовка, като преводачи от и на корейски език или по тясноспециализирана кореистична и източноазиатска проблематика, както и в областта на българо-корейските междудържавни политически, културни и икономически отношения.

Магистърската програма "Общество и култура на Корея" на специалност Кореистика предоставя на студентите възможност да задълбочат знанията си относно динамично развиващите се обществени, политически и икономически процеси на Корейския полуостров, както и да натрупат научноизследователска експертиза върху целия регион на Източна Азия. Студентите, завършили програмата "Общество и култура на Корея", придобиват високо ниво на владеене на корейски език, преводачески и консултантски умения, компетентности в областта на общата и частната политология, история, културология, социология, икономика и т.н. Завършилите програмата могат да намерят професионална реализация в различни сфери на културния, стопанския и обществения живот на страната като специалисти в областта на образованието, културата, международните отношения, книгоиздаването, туризма и др.

Специалност Кореистика подготвя специалисти на докторско ниво, които да участват в академичния процес в СУ "Св. Климент Охридски" и в други средни и висши учебни заведения.

Гореизложените цели са в пълно съответствие с нуждите на страната ни, която по пътя на постепенното си глобализиране, все повече задълбочава сътрудничеството си с Република Корея и Източна Азия като цяло. Този процес създава непрекъснато увеличаваща се нужда от кадри с университетска подготовка по корейски език, литература, култура, политика и икономика. Към настоящия момент специалност Кореистика напълно удовлетворява тази обществена потребност, доказателство за което е обстоятелството, че в повечето случаи завършилите тази специалност намират удовлетворяваща ги работа и професионална реализация по специалността. Немалка част от тях продължава своето образование в Република Корея, като се обучават по магистърски програми в различни университети в Република Корея.

 

Прием

Приемът на български студенти в специалност Кореистика се осъществява по няколко начина - чрез ДЗИ по корейски език; чрез конкурсен изпит по чужд език; чрез ДЗИ по чужд език; чрез ДЗИ по български език и литература + сертификат TOPIK. Класирането се извършва на базата на успеха от кандидат-студентския изпит/ДЗИ по съответния език и оценка от дипломата за завършено средно образование по български език и литература или чужд език.

 

Образователна дейност

Учебни планове и програми

Учебната документация в рамките на специалността се води с необходимата точност. Обучението на студентите се провежда според необходимата учебна документация по образователно-квалификационните степени и форми на обучение.

По образователно-квалификационните степени са разработени квалификационни характеристики, учебни планове и програми, чието съдържание и качество са в съответствие с целите на ОКС. Действащата учебна документация се анализира и обновява периодично, като се сравнява с наши и чуждестранни ВУЗ-ове.

 

Изследователска дейност

Научно-изследователска и художествено-творческа дейност на студенти и докторанти

В специалност Кореистика се подкрепя и развива научно-изследователската и художествено-творческата дейност на студентите. Поощрява се включването им в изпълнението на изследователски проекти. От началото на своето създаване студентите от специалността са взели участие в редица проекти, сред които:

1. Международен проект на Корейската фондация за издаване на студентски сборник с научни статии и публикации – Студии по кореистика. Книга 4, София: Ексел-М, 2001.

2. Международния проект, посветен на изследването на корейския фолклор и литература – The Plum Blossom. Sofia: Ex-M, 2004.

3. Международен проект на KOFIC „Интерпретация на традиционните корейски културни ценности в съвременното корейско кино” на Корейския филмов съвет – София, 2005 – Утринна свежест в кадър, София: ISBN 954-91523-2-4.

4. Конкурси за написване есе на корейски език, осъществяване по инициатива и с подкрепата на Посолството на Република Корея.

5. Национален проект на Фондацията за превод на корейска литература за написване на критичен анализ на корейски произведения на худ. литература.

6. Проекти на Корейската фондация, Корейската фондация за научни изследвания, KOICA и DАESAN по две програми – за научни изследвания и за изучаване на корейски език в Република Корея. Студентите се обучават в различни университети в Република Корея.

7. Национален конкурс за ораторско майсторство, осъществявани по инициатива и с подкрепата на Посолството но Република Корея и Корейската Фондация.

Горепосочените проекти и специализации по тях, са резултат от конкурси, обявени от различни фондации и организации от Република Корея, както и от Посолството на Република Корея у нас.

В специалността се стимулират научните изяви на студентите, като се поощряват да участват в научни форуми като симпозиуми, конференции, семинари и др.

Периодично се анализират и обсъждат резултатите от участието на студенти и докторанти в изпълнението на изследователски проекти, като се осигурява възможност за публикации. По този начин у студентите се формира желание за научна и творческа работа. Нерядко те работят в тандем с преподавателите. През 2001 г. бе издаден изцяло студентски сборник с материали, които минаха апробация в рамките на пореден национален симпозиум по кореистика.

 

Управление на образователния процес

Що се отнася до реализацията на завършилите обучението си студенти, специалността запазва за известно време контакт със своите випускници.

Голяма част от тях веднага намират работа в корейски или смесени фирми. Някои работят в Посолството на Република Корея като преводачи или референти. Завършили специалността студенти работят като преподаватели в специалност Кореистика, в Министерството на Външните работи, в Международни фондации и различни образователни институции.