![Студентска кръгла маса по повод Световния ден на бежанците Студентска кръгла маса по повод Световния ден на бежанците](/var/ezwebin_site/storage/images/novini/novini_i_s_bitiya/studentska_kr_gla_masa_po_povod_svetovniya_den_na_bezhancite/1447345-1-bul-BG/studentska_kr_gla_masa_po_povod_svetovniya_den_na_bezhancite_medium200x200.gif)
Софийският университет бе домакин на студентска кръгла маса по повод Световния ден на бежанците. Събитието се провежда в рамките на проект към Факултета по педагогика, в сътрудничество с Българския съвет за бежанци и мигранти и Бежанско-мигрантската служба към Българския червен кръст. Партньори на събитието са „Каритас“ България и Съветът на жените бежанки.
Заместник-деканът на Факултета по педагогика проф. Сийка Чавдарова поздрави всички гости и участници в кръглата маса. Тя отбеляза, че основните цели на срещата са да се покаже как във Факултета се работи със студентите по въпросите, свързани със социалната и педагогическа работа с бежанци емигранти, търсещи убежище. Втората цел е да мотивират интерес към проблематиката и всеки присъстващ да си тръгне от събитието с нови знания по въпроса. Тя изрази радостта си от успешното партньорство с Българския съвет за бежанци и мигранти, Бежанско-мигрантската служба към БЧК, „Каритас“ България и Съвета на жените бежанки в България.
Д-р Кина Събева от Българския съвет за бежанци и мигранти поздрави всички и отбеляза, че Съветът е сдружение на Българския червен кръст, Българския хелзински комитет и „Каритас“ България и работи в сферата на застъпничеството. Тя благодари на проф. Чавдарова и д-р Рачева за партньорството в организирането на събитието. „Работете в с неправителствените организации в сферата на закрилата, интеграцията и социалното включване на бежанците и мигрантите, защото вече благодарение на програмите на Върховния комисариат в България се натрупа капацитет, опит и експертиза, включително в сферата на интеграцията и социалното включване“, призова д-р Събева. Тя поздрави всички участници в събитието и изрази увереността си, че това ще бъде началото на други инициативи.
Представителят на офиса на Върховния комисар за бежанците към ООН г-н Матайс льо Рут отбеляза, че с колегите му се радват да сътрудничат с магистърската програма „Социална работа с бежанци и мигранти“. Матайс льо Рут подчерта, че за него едно от най-важните неща е да можеш да помогнеш на друг човек, да го направиш, защото той има нужда от помощ, независимо от това как изглежда и какъв е произходът му. Но в нашите общества ставаме все по-избирателни, когато помагаме на някого, посочи той и отбеляза, че това, което ни кара да се страхуваме от бежанците е, че не ги познаваме и не искаме да научим обективната истина за тях. В края на приветствието си Матайс льо Рут поздрави Софийския университет за магистърската програма и подчерта, че ще продължи да я подкрепя и в бъдеще.
Мартина Рейчинова от „Каритас“ България, която е и преподавател в магистърската програма за работа с бежанци и мигранти, благодари за инициативата и призова да ценим това, което имаме, да го пазим, а да не го приемаме за даденост. Тя изтъкна важната роля на образованието и приветства всички в залата, които имат смелостта и са посветили ежедневието си в подкрепа на хората в нужда, за усилията да им помогнат да получат своя шанс в живота. Мартина Рейчинова пожела много успехи и посочи, че ще се радва да сподели своя опит по темата.
Линда Ауанис от Съвета на жените бежанки в България представи своята история като бежанка и говори за работата си в подкрепа на бежанци в България. Тя приветства всички за това, което правят и им пожела успех в работата.
Събитието продължи с представяне на резултатите от работата на магистърската програма в различни презентации на преподаватели и студенти от Факултета по педагогика.
Студентската кръгла маса се реализира в рамките на проект №80-10-46/10.04.2019 на тема „Социално включване и приобщаващо образование на търсещи убежище и бежанци – реалност и перспективи“, финансиран от средствата, отпуснати целево от държавния бюджет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ за научни изследвания през 2019 г.