Отборът на Софийския университет завоюва второто място на престижното международно състезание по право на Европейския съюз CEEMC (Central and Eastern European Moot Court Competition). Тази година състезанието се проведе в Братислава, Словакия. За първото място се бориха 18 отбора от 12 държави. Отборът на Софийския университет премина успешно през всички фази на състезанието и достигна до финала с едни от най-високите резултати за ораторско майсторство, екипна работа и съдържание на юридическите аргументи.
Cъстезанието CEEMC се провежда от 22 години и досега Софийският университет винаги се е представял на изключително високо ниво, като два пъти е печелил първата награда, а през 2016-та за втора поредна година нашият отбор участва на финала. Традиционно и тази година конкуренцията беше изключително голяма, тъй като в състезанието участват някой от най-престижните университети от държавите от Централна и Източна Европа.
Отборът на Софийския университет в състав Ани Станчева, Мария Капари, Радослава Макшутова и Цветелина Байрактарова имаше възможност да пледира пред съдии, които са сред най-изтъкнатите специалисти по право на Европейския съюз и международно частно право. Съдийският състав включваше двама генерални адвокати, професори от Кеймбридж и Глазгоу, както и редица други практикуващи юристи от международни кантори и институции на Европейския съюз.
Тази година треньори на отбора бяха Стилияна Иванова и Александра Ковачева, които активно се ангажират с подготовката на отбори на Софийския университет вече няколко години. Състезанието се организира под егидата на Сдружението за международни състезания по право с финансовата подкрепа на Софийския университет, в частност – на декана на Юридическия факултет проф. д-р Сашо Пенов.
Отборът на Университета се гордее и с индивидуалната награда „Най-добър оратор на състезанието“, с която беше отличена Цветелина Байрактарова. Това отличие й дава възможност да стажува в кабинета на генералния адвокат Елионор Шарпстън в Люксембург, където ще може да натрупа знания относно организацията на работата в Съда на ЕС, както и предизвикателствата, които срещат всекидневно съвременните творци на правото на ЕС.
Отборът подготви за състезанието изключително интересен казус, вдъхновен от широко дискутирания в публичното пространство въпрос, свързан с предстоящия референдум във Великобритания и бъдещето на Кралството в Европейския съюз. Освен актуални въпроси, свързани със статута на държавите, принадлежащи към Европейското икономическо пространство и нивото им на интеграция в Европейския съюз, нашият отбор трябваше да намери отговори и на редица други сложни въпроси във връзка с неравноправни клаузи в потребителски договори, въпроси относно приложимото право към отношения, които стоят на границата между договорната и деликтната отговорност, както и на въпроси, свързани с клаузи в общи условия на застрахователни договори, които третират мъжете и жените по различен начин.
Тазгодишното издание на състезанието се отличи с изключително силното представяне и на други български отбори - на Югозападния университет „Неофит Рилски“ и на Университета за национално и световно стопанство.
Според всички български участници на състезанието СЕЕМС 2016 придобитите знания разширяват кръгозора на всеки студент по право и спомагат за развитието на множество допълнителни качества като провеждане на задълбочено и цялосно проучване по строго специализирани теми, възможност за убедително и аргументирано представяне на позицията, която се защитава и екипна работа.