Проф. дин Иван Илчев, ректор на Софийския университет в периода 2007-2015 г., и неговата сестра Ралица Димитрова дариха на Алма матер дневниците на своя баща акад. Илчо Димитров, ректор (1979-1981 г.) и министър на образованието (1986-1987; 1988-1989 и 1995-1997).
Ректорът проф. дфн Анастас Герджиков благодари за полученото дарение и изрази своята увереност, че личният архив на акад. Илчо Димитров ще бъде ценен и интересен за студентите и научните изследователи. Илонка Колева, началник на отдел „Университетски архив“ на Алма матер благодари за доверието и заяви, че дневниците ще бъдат описани в най-кратки срокове, а проф. Иван Илчев подчерта, че баща му винаги се е смятал за университетски човек.
Това е втората част от личния архив на акад. Илчо Димитров, който е дарен на Архива на Софийския университет „Св. Кл. Охридски” през 2006 г. Изключително богатият и интересен фонд съдържа 4881 документа, групирани в 2266 архивни единици. Запазени са биографични документи, статии, рецензии, ръкописи на лекции и научни изследвания, проследяващи научната му дейност; съхранени са и редица свидетелства за служебната му дейност като преподавател и ректор на Софийския университет и от заеманите ръководни длъжности в БАН. Интерес предизвиква едно писмо, писано от Илчо Димитров в качеството му на ректор до Людмила Живкова, в което изказва възмущението си от начина, по който става приемът в Университета и привилегиите, с които се ползват някои социални групи.
Във фонда се съдържат и редица документи от обществената и партийно-политическата дейност на проф. Илчо Димитров. Обществената му дейност е представена чрез документи за членството му в Обществен фонд „Детство“ и във Фонд „13 века България“. Запазени са редица писма, доклади и статии, засягащи проблемите, протичащи в БКП и БСП през 1990-те години, както и за положението на българските турци и създаването на етническа турска партия в страната. Особена ценност и богат извор за най-новата ни история представляват документите от двата му мандата като министър на образованието.
Интерес предизвикват и секретните бюлетини на БТА с отзиви за България в западни медии, а също така и колекцията му от първи броеве на вестници и списания, издавани в България в периода 1968-2001 г.
Съхранена е и богатата му кореспонденция с видни чуждестранни учени като Георгий Чернявски, Вадим Вознесенски, Иржи Томашевски, Волф Ошлис, Жорж Кастелан, Стефано Пападопулус, Стефан Трьобс, Филипо Мазонис, Драголюб Петрович и др. Многобройни са и писмата от и до него от български учени, общественици и граждани по различни въпроси.
Фондът съдържа и множество научно-популярни статии, интервюта с Илчо Димитров на историческа тематика, като ректор и като министър.