Посетители на всички възрасти разгледаха Астрономическата обсерватория на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и се насладиха на богата лекционна, наблюдателна и демонстрационна програма в рамките на Световния пролетен ден на астрономията на 7 май 2022 г.
Над 2000 души, включително деца, ученици, родители, жители и гости на град София посетиха специалното събитие, организирано от Катедра „Астрономия“ към Физическия факултет на Софийския университет „Св. Кл. Охридски“ по повод Световния пролетен ден на астрономията на 7 май. Богатата програма в Астрономическата обсерватория на Алма матер в парк „Борисова градина“ включваше възможност за наблюдения с телескопи на Слънцето и Луната, осем научнопопулярни лекции от учени от Физическия факултет на университета, забавни научни демонстрации от физици от университета, както и от екипа на Детски научен център „Музейко“.
След лекционната програма, която предизвика активен интерес и въпроси от публиката към лекторите, се проведе викторина с награди. Всички отговорили правилно, получиха въртяща се звездна карта, с която да продължат да развиват интереса си към астрономията и наблюденията на нощното небе.
В рамките на събитието посетителите разгледаха и научиха повече за историята на обсерваторията, която е паметник на културното наследство и дом на най-стария телескоп на постоянен фундамент в България. Беше представена музейна експозиция с научни инструменти, използвани от първите астрономи у нас.
Всички посетители можеха свободно да разговарят с учените и да зададат своите въпроси за Космоса през цялото време. По този начин събитието се превърна в успешна пресечна точка и мост, който свързва неспециализираното, но заинтересовано гражданско общество, с действащи учени, занимаващи се със задачи от предния фронт на науката.
В рамките на лекционната програма бяха представени и възможностите за обучение в бакалавърски и магистърски програми на Физическия факултет на Софийския университет, а всички научнопопулярни лекции предстои поетапно да бъдат обработени и разпространени онлайн напълно свободно.
Събитието се реализира в рамките на проект „Astronomy Day at Sofia Observatory 2022”, подкрепен като дейност по конкурс „UniverCity – Strategic Partnerships of Higher Education for Community”, договор за грант № 80-11-118/07.04.2022 г.