Софийският университет “Св. Климент Охридски” заема първо място в 21 професионални направления, в които обучава студенти - „Биологически науки“, „Биотехнологии“, „Здравни грижи“, „Икономика“, „Информатика и компютърни науки“, „История и археология“, „Математика“, „Науки за земята“, „Педагогика“, „Педагогика на обучението по…“, „Право“, „Психология“, „Религия и теология“, „Социални дейности“, „Социология, антропология и науки за културата“, „Теория и управление на образованието“, „Туризъм“, „Физически науки“, „Филология“, „Философия“ и „Химически науки“, в деветото поредно издание на Рейтинговата система на висшите училища в България с актуална информация от 2019г.
В Аулата на Софийския университет се проведе конференция на тема: „Продължаваща квалификация на учителите и качество на преподаването – перспективата на учениците“. На форума бяха представени резултатите от национално изследване по темата, което е направено по поръчка на Министерството на образованието и науката и е осъществено от изследователски екип от Факултета по педагогика на Алма матер в състав: проф. Бончо Господинов, проф. Румяна Пейчева-Форсайт и доц. Бистра Мизова.
Ново престижно международно признание получиха научните изследвания на проф. дхн Николай Денков и неговия екип от Факултета по химия и фармация.
Ръководителят на студиата на германското обществено „Дойчландрадио“ в Берлин и Брюксел Щефан Детйен изнесе лекция във Факултета по журналистика и масова комуникация. Лекцията бе на тема „Между журналистиката и политиката“. Събитието се организира от Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Медийната програма за Югоизточна Европа на фондация „Конрад Аденауер“.
В Аулата на Софийския университет се проведе традиционната среща между представители на туристическата индустрия в България и студентите от специалност „Туризъм”. Тази година над 20 организации са се регистрирали за участие в инициативата. Събитието се организира от Специалност "Туризъм" на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
В Алма матер се провежда дудневен докторантски семинар "Медии и комуникации". Събитието се организира от Факултета по журналистика и масова комуникация и е част от Климентовите дни 2019 на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Заместник-ректорът на Софийския университет проф. Мария Стойчева и проф. Хайкуан Ху, вицепрезидент по наука и международна дейност на Университета Ляочен (Liaocheng), подписаха споразумение за сътрудничество между двете институции и договор за обмен на студенти.
На тържествена церемония в Аулата проф. Алън Грийр бе удостоен с почетното звание „доктор хонорис кауза“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Предложението за удостояването с почетното звание на най-старото висше училище в България е на Факултета по химия и фармация.
Във фоайето на Аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски" бе открита постерната изложба „Културно-историческото наследство на Странджа в условията на миграции и демографски отлив“. Експозицията може да бъде разгледана до 6 декември 2019 г.
В Конферентната зала в Ректората се проведе кръгла маса на тема: „Социалният работник в училище – професионален статут и компетенции“. Събитието се организира от Факултета по педагогика и Катедра „Социална работа“ в рамките на Климентовите дни на Софийския университет.
Софийският университет "Св. Климент Охридски" с прискърбие съобщава, че на 28 ноември 2019 г. ни напусна проф. д-р Доно Василев.
Поклонението ще бъде на 2 декември 2019 г. от 14.00 часа в църквата на Централните софийски гробища.
На 28.11.2019 г. се състоя първата среща на Клуба на асистента в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. На нея присъстваха 27 асистенти и главни асистенти от Богословския факултет, Геолого-географския факултет, Медицинския факултет, Факултета по науки за образованието и изкуствата, Факултета по педагогика, Факултета по славянски филологии, Факултета по химия и фармация и Физическия факултет.
В Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се провежда международна научна конференция „Лидерство и развитие на човешките ресурси“, организирана от Университетския център за управление на конфликти и организационни изследвания към Катедра „Социална, организационна, клинична и педагогическа психология“ при Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
В Конферентната зала на Софийския университет се състоя конференция на тема: „Инфлуенсърството: идентичност и измеримост“ и кръгла маса – „Етика на влиянието – инфлуенсъри и последователи“. Събитието е част от Деня на Бернайс 2019: “Ерата на инфлуенсърите – край или ново начало” и е организирано от „Катедра „Комуникация, връзки с обществеността и реклама“ към Факултета по журналистика и масова комуникация съвместно с Българското дружество за връзки с обществеността и се провежда в рамките на традиционните Климентови дни на Софийския университет.
Традиционната XI Научна сесия на Факултета по химия и фармация и вечерта на химията се провеждат в рамките на Климентовите дни. Тематиките на научните доклади са в областта на химическите и фармацевтичните науки.
На четвъртото Национално биенале на рисунката преподавателите от Катедра „Визуални изкуства“ на Факултета по науки за образованието и изкуствата проф. д-р Стефан Алтъков, проф. д-р Бисера Вълева, проф. д. изк. Лаура Димитрова и ас. д-р Цвета Петрова са сред избраните от журито участници. Две от присъдените награди получиха проф. д-р Бисера Вълева – Награда на Четвъртото биенале на рисунката, и проф. д. изк. Лаура Димитрова – Награда на Представителството на Съюза на българските художници – Велико Търново.
В Софийския университет се проведе традиционната церемония „Спортист на годината“ 2019. Тази година тържеството беше посветено на 90-годишнината от създаването на спорта в Алма матер. Департаментът по спорт отдаде заслуженото на най-добрите студенти-спортисти и треньори, както и на доайените, допринесли за развитието на спорта в Университета. По повод годишнината в Централното фоайе в Ректората е експонирана изложба, която може да бъде разгледана до 29 ноември.
В Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ бе открита изложба, посветена на 140 години от установяването на дипломатическите отношения между Италия и България.
В Заседателна зала 1 на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе среща на скандинавския бизнес в България с участието на специалност „Скандинавистика“.
На тържествена церемония в Аулата на Софийския университет 124 бакалаври и магистри от випуск 2019 получиха дипломите си за висше образование. 45 завършват с отличен успех, а четирима са пълни отличници.
На тържествена церемония, която се проведе в Аулата в Ректората, френският философ и общественик проф. Люк Фери бе удостоен с почетното звание „доктор хонорис кауза“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Предложението за удостояването с почетното звание на най-старото висше училище в България е на Философския факултет.
30 бакалаври и 32 магистри от випуск 2019 г. на Богословския факултет получиха дипломите си за завършено висше образование. Абсолвентите, които завършват с отличен успех, са 19.
На тържествена церемония в Аулата в Ректората на Софийския университет проф. Изабел Пиреш де Лима, доктор по филология, заслужил професор на Университета на Порто, Португалия, беше удостоена с почетното звание „доктор хонорис кауза“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
В деня, в който академичната общност на Софийския университет почита своя патрон св. Климент Охридски, бе отбелязана 130-годишнината от създаването на физико-математическото отделение на Алма матер. Празникът се проведе във Факултета по математика и информатика в присъствието на ректора на Алма матер проф. дфн Анастас Герджиков, предишните ректори акад. Благовест Сендов и проф. дфзн Иван Лалов, преподаватели, студенти, представители на природо-математическите факултети, колеги от институтите на БАН.
На събитието присъстваха ректорът на Алма матер проф. Анастас Герджиков, деканът на Факултета по класически и нови филологии проф. Мадлен Данова, съпругата на проф. Федотов Снежана Тодорова, посланици, преподаватели, студенти, близки и приятели на проф. Федотов.
Ректорът на Софийския университет проф. дфн Анастас Герджиков и ректорът на Истанбулския университет проф. д-р Махмут Ак подписаха споразумение за сътрудничество за развитие на отношенията между двете институции в полето на висшето образование и научните изследвания.
Празничният ден започна в Богословския факултет на Алма матер, където бе отслужена Светата Божествена Литургия, възглавява от Главния секретар на Св. Синод Негово Преосвещенство Мелнишки епископ Герасим. След това по традиция се проведе и литийно шествие до паметника на Св. Климент Охридски. Ректорът и Академичният съвет на Софийския университет поднесоха венец на паметника на св. Климент Охридски.
Ученици, учители и заинтересовани посетители от цялата страна се включиха в Есенния ден на отворените врати на Физическия факултет на Софийския университет „Св. Кл. Охридски“.
В Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски” за двадесета поредна година се проведоха традиционните ежегодни Климентови четения за млади изследователи, организирани от Катедра „Кирилометодиевистика” към Факултета по славянски филологии.
Тържеството се проведе в Театралната зала в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Стипендията се дава на български студенти, учещи в български висши училища и постигнали високи академични успехи.
На 21 ноември 2019 г. генералният директор на Европейския център за ядрени изследвания (ЦЕРН) д-р Фабиола Джианоти изнесе във Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ лекция на тема „Research (and much more ...) at CERN“. Посещението бе по повод 20-тата годишнина от приемането на България за официален член на тази организация.
По случай 20-ата годишнина от пълноправното членство на България в CERN, Министерството на образованието и науката, Софийският университет „Св. Кл. Охридски“ и БАН с любезното съдействие на София Тех Парк организират изложба, посветена на настоящето и бъдещето на CERN, българското присъствие в различните изследователски и образователни програми и новите перспективи за научно сътрудничество и технологичен трансфер пред българските научно-изследователски институции и българския бизнес.
В Аулата на Софийския университет се проведе тържественото откриване на международната конференция, организирана от Катедра „Японистика“ при Факултета по класически и нови филологии с подкрепата на Японската фондация и Научно изследователския сектор на Университета. Събитието се провежда в рамките на традиционните Климентови дни на Софийския университет.
На заседание на Общото събрание, проведено на 20 ноември 2019 г. в 272-ра аудитория на Ректората на Софийския университет, с 254 гласа „за“ от 318 действителни проф. дфн Анастас Герджиков беше преизбран за ректор на най-стария университет в България.
В централното фоайе на Университетската библиотека бe открита изложбата „Зографската Света обител – път през вековете”. Гостуващата експозиция може да бъде разгледана до 25 ноември 2019 г., след което копията ще станат постоянни експонати в музея на Зографския манастир.
В зала “Марин Дринов” на Българската академия на науките беше открита Осмата международна научна конференция по средновековна история на Евразийската степ Nomads and their Neighbors in the Middle Ages. Конференцията е част от националната научна програма „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“ и се организира от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Института по исторически изследвания на Българската академия на науките.
Лауреатите на стипендиите за 2019 г. са д-р Евгения Сарафова от Геолого-географския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски, д-р Мария Джумалиева-Стоева от Факултета по математика и информатика на Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методи“ и д-р Юлия Романова от Факултета по химия и фармация на Софийския университет.
В галерия „Алма Матер“ бе открита изложба на дипломираните бакалаври и магистри от Катедра „Визуални изкуства“, oт специалност „Изобразително изкуство“, „Педагогика и семиотика на изобразителното изкуство“ и „Графичен дизайн“ от випуск 2018/2019 г. на Факултета по науки за образованието и изкуствата. Изложбата се осъществява по проекта „АRTефакти“ и може да бъде разгледана до 30 ноември 2019 г.
В Богословския факултет бе представен сборникът „Дневникът на Етерия. Peregrinatio ad Loca Sancta – Поклонение до Светите земи“. Преди това във фоайето на факултета бе открита изложбата „По пътя на Етерия. Святост, богослужение и мисия“. Събитията се провеждат в рамките на традиционните Климентови дни на Софийския университет.
В Софийския университет се провежда международна научна конференция на тема „Зографската обител сред атонската монашеска общност: исторически път и място за служение на словото“, организирана от Университета и манастира в рамките на споразумение между двете институции за проучване на книжовното богатство на обителта.
IBM Bulgaria гостува на Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ с поредица от лекции и практически семинари, насочени към развитието на умения за успешна кариера.
На 18 ноември 2019 г. се навършват 15 години от първата трансплантация на черен дроб в България. Малката Памела Пекова е първият пациент у нас с присаден черен дроб. Това се случва през ноември 2004 г., когато тя е едва на 7 месеца и неин донор става баща ѝ Пенко Пеков. Памела е с вродена липса на жлъчни пътища и за нея операцията е животоспасяваща. Тя се превръща и в символ на прогреса на българската медицина. Трансплантацията е извършена от проф. д-р Любомир Спасов и екипа на Университетска болница „Лозенец“ с участието на проф. Масимо Малаго.
В Централното фоайе в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ в присъствието на ректора проф. дфн. Анастас Герджиков и посланика на САЩ г-жа Херо Мустафа бе открита изложбата “1989: Годината, в която Европа се завърна към себе си”. Фотографиите са дело на Едуард Серота - американец, заселил се през 1988-1990 г. в Будапеща. Експозицията може да бъде разгледана до 24 ноември 2019 г.
За поредна година Департаментът за информация и усъвършенстване на учители организира Есенен научно-образователен форум. Събитието се проведе в рамките на традиционните Климентови дни на Софийския университет.
На 12-13 ноември 2019 г. в Богословския факултет към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе международна научна конференция на тема „Свидетелство, служение и богослужение на Църквата“.
На тържествена церемония в Аулата 91 бакалаври и магистри от випуск 2019 г. на Физическия факултет на Софийския университет получиха своите дипломи за завършено висше образование. Осем от тях са пълни отличници.
В рамките на посещението си в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ посланик Луиш Фаро Рамош, президент на „Камойш“ - Институт за сътрудничеството и езика при Министерството на външните работи на Португалия, се срещна със студентите, докторантите и преподавателите от специалностите „Португалска филология“ и „Африканистика“ във Факултета по класически и нови филологии и изнесе пред тях академична лекция на тема „Португалският като световен език“.
В Софийския университет започна Национална кръгла маса „Езикова агресия и общество“. Събитието се осъществява в рамките на оперативната работа по проект „Езикова агресия и общество“ № ДН 10/7, финансиран от Министерството на образованието и науката, в който Софийският университет „Св. Климент Охридски“ е базова организация.
В Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се състоя публична дискусия на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев със студенти на тема: "Висшето образование в България - предизвикателства и решения".
На провеждащото се от 7 до 15 ноември 2019 г. в Дубай Световно първенство за хора с увреждания Християн Стоянов спечели първо място в дисциплината 1500 м.