Начало / Новини / Архив / Архив на Горещи новини / Възпитаници на Светла Караджова прославят българския фолклор по цял свят

   
Възпитаници на Светла Караджова прославят българския фолклор по цял свят

Катедра „Музика“ към ФНПП на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ празнува своя 20-годишен юбилей.

„Към фолклора трябва да пристъпваш като в храм. Това е нещо свещено, което трябва да уважаваш и боготвориш.“ Тези думи са на голямата народна певица Надка Караджова. Нейната дъщеря – Светла Караджова ги е възприела като свое верую и ги предава на своите студенти.

Svetla_Karadjova

Светла Караджова

Певицата от световноизвестния квартет „Славей“ вече 20 години е преподавател в катедра „Музика“ към Факултета по начална и предучилищна педагогика на СУ. Точно толкова години ще чества самата катедра през 2014 г. За двете десетилетия през нея са минали изключителни таланти, които днес прославят българската народна песен из цял свят. „Представители на нашия фолклор не са ходили само на Антарктида“ - смее се Светла Караджова, но допълва, че там, където нашите изпълнители са показали изкуството си, следите са трайни. Например в САЩ почти няма град, в който да не е създаден клуб за български народни песни и танци. Да не говорим за Европа. Проф. Шоджи Ямаширо от Токийския Университет е направил изследвания, с които е доказал, че българската народна музика е здравословна – когато я слуша, човек се успокоява, адреналинът му спада и се чувства като цяло по-добре.

s-moite-studenti-ot-SU-Kl.-Ohridski

Светла Караджова със свои студенти

Г-жа Караджова бърза да изрази огромната си благодарност за дадения й шанс да преподава. Нещо повече – тя сама е създала програмата, по която работи със студентите си и никой не й е пречил за това: „Създадох една нова форма на преподаване за разлика от всички други университети и катедри в цяла България. Единствено аз преподавам, съчетавайки теорията с практиката. Това е задължително. Всички телевизии канят моите студенти. А в най-големите и професионално изградени хорове в страната е пълно с мои възпитаници. Това са „ Мистерията на българските гласове“, „Космически гласове“, които пътуват по цял свят, „Големите гласове на България“ с диригент Илия Михайлов, „Драгостин фолк“ с проф. Стефан Драгостинов, „Български гласове – Ангелите“. Това и за мен, и за катедрата ни е голяма чест. Имам вече доказани имена, които са поели много сериозно по пътя на професионализма. От нашата катедра са излезли вече доказани имена и прекрасни преподаватели по музика“.

KRISTINA-KARAMFILOVA-SNIMKA
DENICA-DOY4EVA-SNIMKA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кристина Карамфилова и Деница Дойчева

 

Светла Караджова с гордост изброява имената на Нели Петкова, Ива и Ева Валентинови – двете близначки, които водят популярно фолклорно предаване по програма „Хоризонт“ на БНР, Кристина Карамфилова, която е докторант по музика и сега е активен член на квартет „Славей“, Деница Дойчева, солист в "Космически гласове от България", Костадинка Танчева, която е доказано име в „Сите българе заедно“, Нели Андреева – солистка на ансамбъл „Филип Кутев“ и много, много други.

IVA-I-EVA-VALENTINOVI

Ева и Ива Валентинови

Преди две години Светла Караджова решила да обедини всички тези имена на талантливите млади българи в нов проект „Звездите на Софийския университет“. Тя е събрала изключителни материали за поне още три диска и се надява проектът й да стане реалност. За юбилея на катедрата планира още много проекти със своите студенти. Освен това и тази година студентският ансамбъл „Академика“ ще направи традиционния си концерт.

akademika

Представителен студентски фолклорен ансамбъл "Академика"

„За съжаление се прекрати една хубава проява на студентите ни, която се правеше преди години. Тогава нашите възпитаници непрекъснато ходеха по фестивали, пееха. Особено в Турция и Гърция. Сега, не знам защо, това се прекрати. Бихме могли да ходим поне в университетите, с които обменяме опит и поддържаме контакти“ - казва г-жа Караджова. И уверява, че студентите има какво да покажат. Тя разказва един от многото случаи, в които българските изпълнители са грабнали сърцата на чуждестранната публика. „Преди години с мои възпитаници, пеещи в „Драгостин фолк“, участвахме в големия хоров Фестивал „Нека пеят народите ”, едно предаване на Би Би Си – в централата в Манчестър. Цял свят предаваше директно изпълненията. Тогава ни дадоха втора награда, но пък станахме любимци на публиката. А това е най-хубавата награда! Навсякъде после, където ни видеха, викаха след нас: „Рофинка! Рофинка!“ Това е името на песента, с която се представихме...“

Студентите се запознават с музиката от всичките ни фолклорни области. „Възпитаниците ни изучават македонските, тракийските, родопските, северняшките песни, странджанските, шопските... Техниката е уникална за всяка една фолклорна област. Самите студенти казват, че не са знаели, че има такива песни… например за северняшките – толкова красиви песни, бавни, които са абсолютна конкуренция на ария от известна опера. Уникални са. Трябва много добра техника, много добър глас, за да се изпълни такава песен“ – разказва г-жа Караджова и добавя: „В катедра Музика имаме звукозаписно студио, което е много добро. Негов ръководител е доц. Адриан Георгиев. То служи за записи, за обучение на студентите – как да държат микрофона, как да стоят, перфектно да заучават текстовете. Записното време, което се използва, ги учи на много неща – на дисциплина, на владеене на гласа за кратко време, дъховете да са на място,за това как да се държат на сцената дори. Това студио е голямо богатство за катедрата, което трябва още по-добре да използваме.“

Kvartet_Slavei

Възниква въпросът как във време, в което народната музика е доста пренебрегната от медиите и масовия слушател, има толкова качествени млади изпълнители, които са запазили любовта към нашия фолклор. Г-жа Караджова казва: „Трябва да благодаря специално на преподавателите от средните музикални училища – болшинството от тях са свършили добре работата си. Признателна съм им, че са запазили обичта на децата към фолклора. Има студенти, които до късно вечерта репетират в кабинетите – за удоволствие, не по задължение. Пеят, пробват варианти. Гордея се с всеки един от моите възпитаници. И вярвам, че те ще предадат нататък богатството и уникалността на българските народни песни.“