Начало / Новини / Архив / Архив на Горещи новини / СУ и МИЕТ подписаха споразумение за изпълнение на проект „Енергийно ефективни мерки в обществени сгради – V транш“

   
СУ и МИЕТ подписаха споразумение за изпълнение на проект „Енергийно ефективни мерки в обществени сгради – V транш“

На 7 май 2013 г. в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма се състоя церемония по връчването на Споразумения за определяне на правата и задълженията на одобрени бенефициенти за изпълнение на проект „Енергийна ефективност” в обществени сгради – транш V, финансиран със средствата на Международен Фонд „Козлодуй”.

Софийският университет е бенефициент по проект за рехабилитация на две сгради – студентско общежитие /блок 7/ на Департамента за езиково обучение и сградата на Философския факултет /блок 4/. В тези сгради ще бъдат извършени енергоспестяващи мероприятия – подмяна на дограми, топлоизолиране – саниране на стени и покриви, модернизация на отоплителната система.

От името на ректора на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. дин Иван Илчев споразумението бе прието от заместник-ректора доц. д-р Евгения Бенова.

Целта на проекта е от една страна повишаване на енергийната ефективност на подбрани на конкурсен принцип обществени сгради, за да се намали енергийната консумация чрез тяхното модернизиране и обновяване, и от друга – демонстриране на потенциала за повишаване на енергийната ефективност в публичните сгради.

В рамките на проекта са сключени 16 споразумения за рехабилитация на 31 обществени сгради по Международен фонд "Козлодуй".

На церемонията по сключването на споразуменията присъстваха президентът на Република България Росен Плевнелиев, министърът на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев, представители на различни институции.

България вече е получила общо 850 млн. евро от Международен фонд Козлодуй, от които 378.5 млн. евро за т.нар. "неядрен прозорец". С помощта на тези средства са подписани 34 споразумения на стойност 334.8 млн. евро за подобряване на енергийната ефективност в обществени сгради. Вече са рехабилитирани 126 сгради, още 75 в големите общини са в процес на избор на изпълнители за санирането, предстои да бъдат сключени договори за още 150 сгради, където изпълнителите вече са избрани. Отново със средства от фонда е подменено уличното осветление в 20 общини, а в още 14 процесът все още не е приключил.

Реализацията на всички тези проекти се очаква да осигури повече от 2 млн. киловатчаса спестена енергия годишно. Това се равнява на 640 мегавата инсталирана мощност – или повече от половин блок на АЕЦ "Козлодуй".