Начало / Новини / Архив / Архив на Горещи новини / „Музикално образователни стратегии и практика в предучилищна, училищна и извънучилищна среда“

   
 проф.д-р Димитър Гюров

Днес в Аулата започна Четвъртата национална конференция с международно участие на тема: „Музикално образователни стратегии и практика в предучилищна, училищна и извънучилищна среда“, организирана от Факултета по начална и предучилищна педагогика – катедра „Музика“ и Научен форум „Орфеева дарба“

Проф. дпн. Галина Стоянова приветства участниците в конференцията и благодари на чуждестранните гости, дошли да споделят своя опит.

Сред целите на конференцията е да бъдат очертани новите измерения на съвременните музикално –художествени и музикално-образователни стратегии, да бъде осмислено делото на учителя, понесъл последиците от перманентните реформи в образованието, както и предизвикателствата пред музикалната теория и образование, които днес са повече от всякога.

Ректорът проф. дин. Иван Илчев поздрави участниците в конференцията и напомни, че силата на СУ „Св. Климент Охридски" се състои в това, че той на практика е единственият пълен университет в България. „СУ е силен с това, че той работи усилено в областта на културата, възприемана в най-широкия смисъл на думата. Само преди седмица излезе новия рейтинг на университетите в света, според който СУ е на 788-то място сред 2000-те най-добри университети в света. Само преди дни Университетската библиотека получи годишната награда за библиотека на годината. Само след два дни на университетския Културен център ще бъде връчена годишната награда „Златно перо“ за популяризирането на класическа българска и европейска музика. Имаме с какво да се похвалим в навечерието на 24 май. А на самият 24 май ще бъде открит Третият международен конгрес по българистика – това е най-големият научен форум в България след 1989 г. В програмата на конгреса са залегнали и доклади, свързани с българската музика.“

Деканът на факултета проф.д-р Димитър Гюров подчерта, че самият факт, че за четвърти пореден път се провежда такъв научен форум е много показателен за научния потенциал на катедрата. Той подчерта три важни акцента във форума като идея, традиция и перспектива: „Първо – катедрата по педагогика не само показва своя научен потенциал, но има отредено водещо място в музикалното образование в България. Второ, самото присъствие на такива специалисти от други страни, които работят по проблемите на музиката, на музикалното образование, е един комплимент към Факултета, към Катедрата и разбира се, издига равнището на форума. Третият важен акцент е връзката между университетското образование, подготовката на кадри за предучилищните, за училищните и извънучилищните заведения и същевременно участието на Катедрата в квалификацията на учителите, които вече работят в практиката. Този форум и участниците в него дават много добра представа за силните връзки между университета, респективно Катедрата и педагогическата практика.“

Цитирайки световноизвестната фраза „Красотата ще спаси света“, проф. Гюров добави: „В тази красота има нещо много важно – в тази красота по един особен начин е музиката, която присъства в живота на всички нас и това, което ние можем и трябва да направим, е тя да бъде един неотменен елемент в живота на подрастващите.“