
проф. дхн Марко Кирилов
Във Факултета по химия и фармация бе тържествено отбелязан 90-годишният юбилей на проф. дхн Марко Кирилов. На събитието присъства целият факултетен съвет на ХФ, много гости, приятели, колеги и ученици на проф. Кирилов.
Проф. Кирилов е роден на 11.10.1923 г. Завършил е химия в Софийския университет и за дълги години остава в СУ като преподавател. Днес проф. Кирилов има научните степени доктор по химия (кандидат на химическите науки от Московския университет) и доктор на химическите науки в Софийския университет. Проф. Кирилов е бил декан на Химическия факултет на СУ и е допринесъл за ползотворното развитие на учебната, научната, международната и стопанската дейност на факултета. Създал и ръководил редица години учебно-научната лаборатория по Елементоорганична химия в катедрата по Органична химия в Химическия факултет. Проф. М. Кирилов е бил ръководител на университетската катедра по Опазване и защита на населението и народното стопанство при бедствия, аварии и катастрофи.
Научната дейност на проф. М. Кирилов е главно в областта на Органофосфорната химия. Той създава българска школа в тази област. Негови възпитаници и сътрудници са десетки химици и учени от Софийския университет, Шуменския университет, БАН и в промишлеността.
Името на проф. Кирилов е известно и на международната научна общност. Той и ръководени от него колективи са осъществили ползотворни научни сътрудничества с учени от Русия, Германия, Франция, САЩ. Проф. Кирилов е включен в “Who's Who in Science” Cambridge 1991 г., Longman Reference оn Research Database and CD-ROM 1993 г., Cartemil Reference Datebase and CD-ROM 1995 г., VI-тото издание на “5000 личности на годината” на Американския биографски институт 1998 г., Международния биографски речник на Международния биографски център – 25-то издание Кембридж, Англия 1997 г.. Член е на борда на научните консултанти към Американския биографски институт. Проф. Кирилов е номинатор по химия на Нобеловия комитет.
За своите заслуги проф. Кирилов е удостояван с някои държавни и университетски награди. Носител е на ордена „Св. Св. Кирил и Методий” 1 степен, на медали със сини ленти на Софийския и Шуменския университети и др. Проф. Кирилов е ветеран от Втората световна война.
Деканът на Химическия факултет проф. Тони Спасов откри тържеството и прочете приветствие към проф. Кирилов от името на факултета.
„Цялата Ви повече от 50-годишна многостранна творческа дейност започна и протече в нашия факултет. Вие сте признат основоположник на българската Органофосфорна химия. Създадохте научна школа от сътрудници, работещи в Софийския университет и Шуменския университет, в БАН и в други научни центрове”, каза проф. Спасов. Той обърна внимание на факта, че през изминалите години проф. Кирилов се е утвърдил като учен с международна известност, със значими приноси в изучаване на свойствата и реакционната способност на органофосфорни, органометални и други органични съединения. Признание за оригиналните му научни резултати, публикувани в над 50 научни труда, в реномирани научни списания, със стотиците цитати от чуждестранни автори. Под негово ръководство са защитени 10 докторски дисертации. Бил е ръководител на десетки договори с промишлеността и държавни организации, довели до икономически ефекти от над 20 млн. лв. Проф. Кирилов е отдал много сили и енергия за въвеждане за първи път у нас на университетски курс по химия на отровните вещества, създава учебно-научна лаборатория. Именно той е написал и единствения учебник по химия на отровните вещества. Лекциите му по органична химия се помнят от цяло поколение студенти, химици и учители. Колектив под негово ръководство създава и най-издавания учебник по химия за 9-ти клас.
„Значителни са Вашите приноси за университетското екологично образование в национален и международен мащаб. Като декан на ХФ Вие допринесохте много за развитието на Софийския университет и на Химическия факултет като съвременни учебно-научни институции с водещо национално и международно значение”, отбеляза проф. Спасов и отправи пожелания за здраве, успех във всички начинания и неостаряващ дух.
С решение на факултетния съвет на ХФ и на академичния съвет на СУ проф. Кирилов се вписва в Почетната книга, в която остават имената на най-бележитите учени и преподаватели на Университета.
„Той е един от колегите, един от доайените, един от нашите преподаватели и учени, които никога не са прекъсвали връзката с научното изследване и с академичното поприще. Завиждал съм винаги на неговия истински боен дух, на умението да създава нови неща, да бъде винаги млад и му желая дълги години да не остарява, да бъде все така активен. Честита годишнина, проф. Кирилов!”, завърши словото си проф. Тони Спасов.
Проф. Петров поздрави проф. Кирилов от името на неговите ученици: „Той беше причината аз да започна моята кариера тук. Затова съм му много благодарен. Всички, които го познават знаят, че той е човек с борбен дух, винаги честен и справедлив. Затова е моята благодарност и на моите колеги. Желаем му още много години живот и здраве”.
На събитието беше прочетен поздравителен адрес от проф. Добромир Енчев и цялата химическа колегия във Факултета по природни науки на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски”.
Инж. Найденов прочете поздравителен адрес от името на управителния съвет на Съюза на химиците в България. „Радвам се, че продължавате така жизнено и ентусиазирано да държите на своите позиции, преди всичко като човек”, каза той и пожела на проф. Кирилов още дълги години активна дейност в клуба на неостаряващите химици.
Проф. Кирилов благодари на ръководството на Софийския университет и на Химическия факултет за предложението да се впише в Почетната книга на Университета. Той отправи своята най-искрена благодарност към всички свои колеги от ХФ, с които е работил и които са го подкрепяли и по този начин са допринесли, за да може да твори спокойно и да се развива по пътя на образованието и науката.
„Едно голямо достижение на българския народ е създаването на Софийския университет. Това е храм на науката и образованието в страната, емблема на страната пред външния научен и културен свят. Той е допринесъл много за развитието на науката, техниката и духовността на българския народ. Да получаваш ордени и звания от Софийския университет е една висока чест и трябва с гордост да се носи и задължава да се пази името и да се поддържа широката популярност на СУ, да се поддържа всестранно неговото развитие и запазване името на Софийския университет пред българския народ и международната общественост. Това е задължение на страната, не само на хората, които са работили в СУ, това е задължение на страната, защото в цял свят няма по-известна българска учебна и научна институция. В това отношение мога само да изпитвам чувство на задоволство, уважение и задължение към тази институция, която ми даде възможност да изявя своите способности и творчески успехи”, каза проф. Марко Кирилов.
В края на тържеството Емил Ристосков – народен певец от гр. Сандански, завършил Химическия факултет на СУ, поздрави проф. Кирилов и всички присъстващи с песента „Наздравица”.