16.05.2024
Студенти от Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ посетиха Сметната палата на Република България на 15 май 2024 г. Посещението бе организирано в рамките на магистърска програма „Икономика и управление на публични ресурси“, ръководена от доц. д-р Савина Михайлова-Големинова, съвместно с магистърска програма „Митнически и данъчен контрол“, ръководена от доц. д-р Цветан Мадански.
Правомощията и функциите на Сметната палата бяха представени от гл. ас. д-р Тома Маринов Дончев, ръководител на дирекция „Развитие на одитната дейност“ в Сметната палата, както и преподавател в Катедра „Финансов контрол“, Финансово-счетоводен факултет на УНСС, заедно с г-жа Ралица Мусова, старши одитор-първа степен, методолог, отдел „Методология на одитната дейност“.
Върховната одитна институция на Република България е Сметната палата. Сметната палата е конституционно установен колективен държавен орган, избиран от Народното събрание. В чл. 91 от Конституцията е определена функцията ѝ, която се изразява в контрол върху изпълнението на бюджета. Съгласно чл. 91, ал. 2, организацията, правомощията и редът за дейност на Сметната палата се уреждат със закон. Съгласно чл. 1, ал. 2 от Закона за Сметната палата, тя осъществява контрол за изпълнението на бюджета и на други публични средства и дейности съгласно този закон и международно признатите одитни стандарти. „Контролът“ е елемент на понятието управление и има основно два вида контрол в публичния сектор: вътрешен, установен в ЗФУКПС и ЗВОПС, както и външен, установен в ЗДФИ, който се извършва от специализирани органи, снабдени с контролна компетентност. Легалното понятие за „финансов контрол“ е дадено в действащото ни законодателство в § 1, т. 11 от ДР на Закона за Сметната палата (ЗСмП): „всяка форма на контрол, свързана с управлението на публични средства и дейности, осъществявана чрез специализирани правомощия и процедури, включително бюджетен контрол, финансов инспекционен контрол, данъчен контрол, митнически контрол и други подобни“.
Видове финансов контрол
Учебната дисциплина „Практикум по финансов контрол и одит в публичния сектор“ в МП „Икономика и управление на публични ресурси“ има за цел да запознае студентите с финансовия контрол и одит (вътрешен и външен) в публичния сектор, както в теоретичен, така и в практически аспект. В рамките на дисциплината се дават практически знания за финансовия контрол и всяка негова форма на контрол, свързана с управлението на публични средства и дейности, осъществявана чрез специализирани правомощия и процедури, включително бюджетен контрол, финансов инспекционен контрол, данъчен контрол, митнически контрол и други подобни. Представят се статутът и правомощията на органите, съставляващи т.нар. „финансова администрация“, осъществяващи финансов контрол; органите за финансов контрол - Агенция за държавна финансова инспекция; Национална агенция за приходите, Агенция „Митници“, общинска приходна администрация, Агенция по обществени поръчки, органите по управление и контрол на средствата от ЕС (Управляващи и Сертифициращи органи, Разплащателна агенция), и др.; одитните органи - Сметна палата на Република България и Одитен орган и др. Представя се и практиката на Конституционния съд на Република България, на Съда на Европейския съюз и на Върховния административен съд по съответната тема. В хода на обучението си, студентите решават казуси от практиката.
Учебната дисциплина „Контрол на средствата от Европейския съюз“ в МП „Митнически и данъчен контрол“ има за цел предоставяне на задълбочени познания по финансовото управление и контрол на средствата от Европейския съюз (с теоретически и практически основи) по темите, включени в лекционния курс. Контролът винаги е бил елемент на управлението. Разглеждат се обществените отношения в системата на публичните средства от разходната част на бюджета на ЕС, респ. националният бюджет в два аспекта: (1) като съвкупност от правни отношения по управление, координация и контрол/одит и (2) като сбор от институции на ЕС и национални държавни органи, които осъществяват финансова дейност. Съдържанието на учебната програма представя в синтезиран вид информация, която да послужи на студентите в практиката. Представят се правомощията и дейността на институции, ангажирани с контрола върху публичните средства в България: Прокуратура на Република България; Сметна палата; Агенция за държавна финансова инспекция; Агенция за обществени поръчки; Министерство на вътрешните работи, в т.ч. дирекция „Защита на финансовите интереси на Европейския съюз" (АФКОС); Комисия за защита на конкуренцията; Национална агенция за приходите; Агенция „Митници“; Изпълнителна агенция „Одит на средствата от ЕС“; Изпълнителна агенция „Сертификационен одит на средствата от европейските земеделски фондове“ (ИА СОСЕЗФ); Звено за вътрешен одит. Разглежда се координация между отделните органи, европейските и националните публични финанси, защита на финансовите интереси на Европейския съюз, борбата с нередностите и измамите, основни аспекти на финансовия контрол и одит в публичния сектор и др. В хода на обучението си, студентите решават казуси от практиката.
Предстои посещение на студентите в Министерство на финансите на Република България.