В изданието на Ю-мултиранк за 2020 година Софийският университет е сред класираните двадесет и пет най-добри университета по индикатор „Контакт с работната среда“ – Global Top 25 performer in Contact to Work Environment. Този показател бележи значимостта, която Университетът отделя на включването на професионалния опит в програмите за обучение на студентите си.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ с прискърбие съобщава, че ни напусна проф. д-р Вера Ганчева, дългогодишен и много уважаван преподавател в специалност "Скандинавистика". Поклонението ще се състои на 15 юни 2020 г. от 12.00 ч. в храм „Св. София“.
В световната класация на университетите QS World University Rankings за 2021 г. Софийският университет се нарежда на 601-650 място. Най-старият и авторитетен български университет участва в класацията от 2014 г. и сегашното място е най-високото до момента. Тази година университетът се изкачва със 150 места напред.
На 01 юни 2020 г. в Департамента за информация и усъвършенстване на учители /ДИУУ/ стартира кампанията за кандидатстване на педагогическите специалисти за професионално-квалификационни степени. Във връзка с пандемичната обстановка в страната документите ще се подават по електронен път на специално създадената за това платформа .
След месеци на изолация Университетската ботаническа градина - Балчик „отвори“ врата за виртуална разходка.
На 17 май 2020 в София се проведе националният финал на конкурса за млади учени Лаборатория за слава FameLab. Конкурсът тръгва от Фестивала на науката в Челтнъм, Обединеното кралство и се организира за четиринайсета поредна година в България от Британски съвет с подкрепата на Министерството на образованието и науката и Аурубис България. Софийският университет е дългогодишен партньор на FameLab и е висшето училище и научна организация с най-много победители в историята на конкурса.
За дванадесета поредна година Министерството на образованието и науката връчи наградите „Питагор“ за принос в развитието на българската наука. Сред учените, получили престижната награда, е проф. Георги Каприев от Философския факултет на Софийския университет. Той бе удостоен по повод постиженията му в хуманитарните и социалните науки.
На 24 май 2020 г. в двора на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе церемония по награждаване на участници във визуалната викторина „Познавате ли съкровищата на България?“.
Скъпи преподаватели и студенти,
Скъпи приятели на Софийския университет,
За първи път от спонтанното възникване на празника на българската просвета и култура, според някои сведения – преди повече от 200 години, няма да имаме възможност с шествия, събрания и празненства да се преклоним пред делото на създателите и апостолите на славянската писменост и култура, първоучителите светите братя Кирил и Методий и техните ученици.
На основание чл. 32, ал. 1, т. 1 от Закона за висшето образование, чл. 29, ал. 2, т. 7 и 10 от ПУДСУ и Заповед РД-01-268 от 15.05.2020 г. на Министъра на здравеопазването, с цел ограничаване на опасността от разпространение на COVID-19 (коронавирус)
В Централното фоайе в Ректората се проведе брифинг, на който министърът на образованието и науката Красимир Вълчев съобщи, че Министерският съвет е одобрил актуализацията на Националната научна програма „Петър Берон. Наука и иновации с Европа“, с която ще се ускори реинтеграцията на български учени, които се връщат да работят в България, като се финансират техни проекти.
Във връзка с публикации в медиите, в които се твърди, че в специалност „Право“ в Софийския университет ще се приема без изпит и че решението на Академичния съвет ощетява кандидатите, които не са подали навреме заявления за втора или трета матура по балообразуващ предмет, съобщаваме следното:
В периода на извънредното положение студенти от Катедра „Социална педагогика и социално дело“ на Факултета по науки за образованието и изкуствата се включиха като доброволци в националната телефонна линия на Министерството на труда и социалната политика и оказваха психологическа подкрепа на нуждаещи се групи. Така те не само изразиха съпричастността си към борбата срещу коронавируса COVID-19, но и се включиха в процеса.
За четиринадесета поредна година и за пръв път онлайн в Югозападния университет "Неофит Рилски" се проведоха традиционните Национални филологически четения за студенти и докторанти. Научният форум бе открит с приветствие към участниците от Декана на Филологическия факултет - проф. д-р Магдалена Панайотова. Големият брой студенти и докторанти от български и чуждестранни висши училища се срещнаха чрез виртуална връзка с членовете на научното жури в две секции - "Литературознание" и "Езикознание".
Във връзка със заповед на Министъра на здравеопазването № РД-01-268 от 15.05.2020 г. Академичният съвет одобри промени в Правилника за приемане на студенти в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ за учебната 2020/2021 година.
На 13 май 2020 г. в Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски", при спазване на задължителните мерки за сигурност, Сдружение „Център за върхови постижения „Наследство БГ“ и Сдружение „Прегърни ме“ подписаха рамково споразумение за сътрудничество.
На 13 май 2020 г. в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, при спазване на задължителните мерки за сигурност, Сдружение „Център за върхови постижения „Наследство БГ“ и Телевизия ТУРИЗЪМ ООД подписаха рамково споразумение за сътрудничество.
Отборите от Факултета по математика и информатика на Софийския университет "Св. Климент Охридски" завоюваха първо място на XXXII Републиканска студентска олимпиада по програмиране. Ръководител на отборите е доц. Милен Петров.
На основание чл. 32, ал. 1, т.1 от ЗВО и заповед № РД-01-124 от 13.03.2020 г. на министъра на здравеопазването, с цел ограничаване на опасността от разпространение на COVID-19 (коронавирус) със заповед № РД-19-172 от 7 май 2020 г. ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ удължава до 25 май 2020 година срока на действието на заповеди № РД-19-124/8.03.2020 г. , № РД-19-139/13.03.2020 г. и № РД-19-140/18.03.2020 г .
В края на месец април, въпреки ограниченията в следствие на пандемията от COVID-19, една от визитните картички на Университетската ботаническа градина – Балчик – колекцията от едроразмерни кактуси и сукуленти, бе експонирана в „Градината на боговете” и градина "Разсадника”. Растенията презимуваха на закрито през студените зимни месеци в оранжерия, при температура не по-ниска от 12°С.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ с дълбоко прискърбие съобщава, че на 27 април 2020 г. ни напусна проф. дхн Елена Костадинова Киркова, дългогодишен преподавател и първата жена – професор по химия в историята на Химическия факултет (сега Факултет по химия и фармация) на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Поклонението ще се състои на 5 май 2020 г. от 12.00 ч. в ритуалната зала на Централните софийски гробища при условията на въведеното извънредно положение.
Отборът на Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски" взе най-голямата награда и се нареди сред най-добрите отбори в света в най-престижното състезание по международно право – Phillip C. Jessup, спонсорирано от международната кантора White & Case LLP.
Сградата на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ е архитектурен, исторически и художествен паметник на културата от национално значение, както и една от най-значимите сгради в архитектурно отношение в страната.
През последните години ръководството на Университета полага огромни усилия по консервацията и реставрацията на сградата, с цел опазването на статута й като значим архитектурен паметник от национално значение, съблюдавайки и спазвайки всички действащи и относими закони и наредби.
На 23 април 2020 г. в Зала 1 на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, при спазване на предписанията за предпазване от COVID 19, беше връчен договор за изпълнение на проект BG05M2OP001-1.001-0001 „Изграждане и развитие на център за върхови постижения „Наследство БГ“, финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” 2014-2020, приоритетна ос 1 „Научни изследвания и технологично развитие”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР)”.
В Деня на Земята, 22 април, Геолого-географският факултет чества своя официален празник, присъединявайки се към най-голямата гражданска научна инициатива в световен мащаб Earth Challenge 2020 (Предизвикателство за Земята). Тази година Денят на Земята се отбелязва за 50-ти път. За първи път той се провежда през 1970 г. в САЩ, а през 1990 г. е обявен за международен празник. В България се отбелязва от 1993 година. Целта е хората по света да се обединят в защита на природата и околната среда.
През 1984 г. ЮНЕСКО прие предложението на Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места /ИКОМОС/ 18 април да бъде обявен за Международен ден за опазване на паметниците на културата. Темата тази година е: „Споделени култури, споделено наследство, споделена отговорност“.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ с дълбоко прискърбие съобщава, че на 17 април 2020 г. в Париж, вследствие на COVID-19, почина проф. дфн Венко Кънев (21.07.1942 - 17.04.2020 г.), дългогодишен преподавател, доцент в Катедрата по испанистика и португалистика на Факултета по класически и нови филологии, световноизвестен учен испанист и латиноамериканист, носител на Почетния знак със синя лента на Софийския университет.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ с дълбоко прискърбие съобщава, че на 20 април 2020 г. след продължително боледуване ни напусна доц. д-р Васил Георгиев Пенев (1959-2020) – дългогодишен преподавател във Философския факултет.
Поклонението ще се състои на 23 април 2020 г., четвъртък, от 14 ч. на Централните софийски гробища.
В периода 22-23 март 2020 г. в гр. Ашхабад, Туркменистан, се проведе Третата отворена математическа олимпиада за студенти . Предвид обстоятелствата, състезателите от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ участваха в нея задочно. Нашите студенти спечелиха златни, сребърни и бронзови медали, а в отборното класиране отборът от Факултета по математика и информатика извоюва сребърен медал.
Два от отборите по програмиране на Факултета по математика и информатика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ заеха първо място на проведеното на 4 април 2020 онлайн Пето междууниверситетско състезание по програмиране, организирано от Нов български университет. Факултетът по математика и информатика е на първо място в крайната класация по университети. Ръководител на отборите на Алма матер е доц. Милен Петров.
Софийският университет с дълбоко прискърбие съобщава, че на 3 април 2020 г. ни напусна проф. дфн Андрей Василев Апостолов (1935-2020) – дългогодишен преподавател във Физическия факултет.
Поклонението ще се състои на 9 април 2020 г. от 12:00 ч. в ритуалната зала на Траурен комплекс "Мира" (срещу арката на Централни софийски гробища).
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ с дълбоко прискърбие съобщава, че на 31 март 2020 г. внезапно ни напусна проф. д-р Елена Любомирова Хаджиева-Меродийска (30.03.1957 – 31.03.2020), дългогодишен преподавател във Факултета по славянски филологии, ръководител на Катедра по български език като чужд.
Поклонението ще се състои на 3 април 2020 г., петък, от 12.30 ч. на Централни гробища.
В периода 28-29 март 2020 г. във виртуална класна стая успешно се проведоха първите дистанционни публични защити в Департамента за информация и усъвършенстване на учители към Софийския университет „Св. Климент Охридски“. В общо 12 сесии своите дипломни разработки защитиха 58 специализанти от Следдипломна квалификация №7625.
Заповед на ректора на Алма матер проф. дфн Анастас Герджиков на основание чл. 32, ал. 1, т. 1 от ЗВО и заповед № РД-01-124 от 13.03.2020 г. на министъра на здравеопазването, с цел ограничаване на опасността от разпространение на COVID-19 (коронавирус) за удължаване срока на действието на заповеди № РД-19-124/8.03.2020 г., № РД-19-139/13.03.2020 г. и № РД-19-140/18.03.2020 г. до 10 май 2020 г.
Министърът на икономиката Емил Караниколов проведе среща с български производители и учени, на която бяха представени образци на маски, защитни шлемове и очила, на които стартира производство, съобщиха от Министерството на икономиката.
Заповед на ректора на Алма матер проф. дфн Анастас Герджиков на основание чл. 32, ал. 1, т. 1 от ЗВО и заповед № РД-01-124 от 13.03.2020 г. на министъра на здравеопазването, с цел ограничаване на опасността от разпространение на COVID-19 (коронавирус) и във връзка с писмо № 9104-31/16.03.2020 г. на министъра на образованието и науката.
На основание заповед № РД-01-124 от 13.03.2020 г. на министъра на здравеопазването и заповед № РД-19-139/13.03.2020 г. на Ректора на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, с цел ограничаване на опасността от разпространение на COVID-19 (коронавирус), и във връзка с писмо №9104-31/16.03.2020 г. учебните занятия в Университета се провеждат дистанционно.
Ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. дфн Анастас Герджиков и ректорът на Университета „Св. Климент Охридски“- Битоля проф. Сашо Коруновски подновиха договора за двустранно сътрудничество между двете висши училища. Церемонията по подписването на договора се проведе в Ректората.
Ректорът на Алма матер проф. дфн Анастас Герджиков и председателят на Управителния съвет на Съюза на архитектите в България проф. д-р арх. Тодор Булев подписаха меморандум за сътрудничество между двете институции. На срещата присъстваха още архитект Ваня Фурнаджиева, главен секретар на Съюза, и чл.-кор. проф. Николай Витанов, заместник-ректор на Алма матер.
За втора поредна година Студентският съвет на Софийския университет организира конкурса „Всичко е любов“. На 5 март 2020 г. се проведе церемония, на която победителите в трите категории на конкурса – картина, фотография и литература, бяха наградени.
Кариерните консултанти от сектор „Кариерно развитие“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ Мария Кирова и Надя Стоянова организират регулярни срещи със студентите на Алма матер.
Във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се провежда Ден на отворените врати. Организатори на събитието, което предоставя повече информация за академичните профили, материалната база и възможностите, които предлага факултетът, са Факултетният студентски съвет и Факултетът по журналистика и масова комуникация.
В Конферентната зала в Ректората се провежда среща-дискусия на тема: “Пресечни точки между педагогическата теория и практика“. Събитието се организира от Учебно-научната лаборатория по експериментална и професионална педагогика „Проф. д-р Петър Нойков“.
В рамките на проект EURAXESS TOP IV “Open to the World”, партньор в който е Софийският университет „Св. Климент Охридски“, е публикувана брошура, която представя актуална информация за инструментите, услугите и ресурсите на мрежата EURAXESS, които са разработени в подкрепа на кариерното развитие на учените.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ чрез Стопанския факултет стана първият академичен партньор на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) в България. Съвместното партньорство започна с гост-лекция от вицепрезидента на ЕИБ г-жа Лиляна Павлова. Темата на нейната лекция беше „ЕИБ – предизвикателства и възможности за България“.
В Аулата започна Третата обща докторантска конференция „Млади изследователи“. Събитието е организирано от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и в него участват над 50 изследователи, работещи в различни научни области. Конференцията продължава традицията, създадена в хода на приключилия проект „Докторантски център“ и е заявка за устойчивост на дейностите, насочени към подкрепа на младите учени.
Почетното звание „доктор хонорис кауза“ на Софийския университет води началото си от 1902 г., когато на Екзарх Йосиф І е присъдено званието „почетен магистър на правото“. През 1920 г. Иван Вазов първи получава званието „доктор хонорис кауза“, с което през годините са удостоени личности като Дмитрий Лихачов, Сергей Аверинцев, Пол Рикьор, Жак Дерида, Умберто Еко, Харолд Пинтър, Марио Варгас Льоса, Иън Макюън, между тях нобелови лауреати като Ирен и Фредерик Жолио-Кюри, Лео Есаки, Бари Бариш, Орхан Памук, Мо Йен, а от днес – и Жерар Муру. Наред с изследователите и деятелите на културата между лауреатите са и политически личности като Индира Ганди, Рихард фон Вайцзекер, Франсоа Митеран, Хелмут Кол, Романо Проди, Михаил Горбачов, Михаел Бар-Зоар и Шимон Перес.
На заседание, проведено на 26 февруари 2020 г., Академичният съвет на Университета утвърди годишните такси за обучение на студенти, докторанти и специализанти за учебната 2020/2021 г.