Националния театър на Дакар, четвъртък, 26-ти септември 2019 г., 19:00 ч.
Дакар е домакин на международния финал на конкурса „Моята теза в 180 секунди“ 2019 г.
За първи път в Субсахарска Африка
За първи път от създаването на конкурса „Моята теза в 180 секунди“ през 2012 година, международният финал ще бъде организиран в Субсахарска Африка, в столицата на Сенегал, Дакар, в сътрудничество между Министерството на Висшето образование Научните изследвания и Иновациите на Сенегал и Университетската агенция на Франкофонията (AUF).
Осемнадесет (18) докторанти франкофони от цял свят, работещи в различни области на науката ще се срещнат на сцената на Националния театър на Дакар, в четвъртък, 26-ти септември, от 19:00 ч.
Всеки кандидат разполага със 180 секунди и един диапозитив, за да представи по ясен, забавен и убедителен начин на френски език своята докторска работа. Целта е само една: всеки да може да разбере предмета на изследването в рамките на 3 минути.
Тази година България е представена на международния финал от студентката на Химикотехнологичния и металургичен университет (ХТМУ), Сирин Джабер, която спечели убедително националния финал, който се проведе на 31 май. Сирин ще трябва да спечели публиката в Дакар с атрактивно и обосновано представяне на френски език на тезата си от областта на биотехнологиите „Изследване и синтез на нови биоактивни пептиди“.
AUF е партньор на конкурса MT180 за 5-та поредна година. От осемнайсетте (18) национални финала, провели се по света, AUF съорганизира тринайсет (13), включително и този в България, който се проведе за втора поредна година в партньорство с Френския институт в София.
- Финалът ще бъде предаван директно от RTS и на сайта на конкурса : https://mt180sn.org
- Може да бъде проследен и на Twitter : #MT180
18-те финалиста
Африка
- Бенин : Tétédé Adékèmi Jeanne AGNILA, Университет Abomey-Calavi
- Камерун : Clément Parfait NDENGUE, Университет Douala
- Буркина Фасо : Vincent ZOMA, Университет Ouaga 1
- Кот д’Ивоар : Amoin Gervaise KOUAME, Университет Nangui Abrogoua
- Габон : Bédrich PONGUI NGONDZA, Регионално докторантско училище (EDR) за Централна Африка по Тропическа инфектология, Franceville
- Демократична република Конго : Isaac Mutshitshi KASONGO, Университет Lubumbashi
- Сенегал : Catherine Penda MBAYE, Университет Alioune Diop de Bambey
Америка
- Канада-Квебек, Elodie NGUENA, Университет Sherbrooke
Европа
- Белгия : Natacha DELREZ, Университет Liège
- България : Sirine JABER, Химикотехнологичен и металургичен Униреситет София
- Румъния : Larisa Maria NECHITA, Университет « Lucian Blaga » Sibiu
- Франция : Tom MEBARKI, Университет Aix-Marseille Provence Méditerranée
- Швейцария : Isabella STOIAN, Университет Fribourg
Магреб
- Мароко : Annan AZZEDDINE, Университет Mohammed V de Rabat
- Тунис : Amal MANAI, Университет Carthage
Близък Изток
- Египет : Dina EL KORDY, Университет Ain Shams Alexandrie
- Ливан : Hiba Douja CHEHADE, Университет Saint-Joseph Beyrouth
Индийски океан
- Мадагаскар : Tianarilalaina Tantely ANDRIAMAMPIANINA , Университет на Mahajanga
За конкурса
Конкурсът « Моята теза в 180 секунди » е вдъхновен от състезанието Three minute thesis (3MTMC), което за първи път е организирано през 2008г. в Университета Куинсленд, Австралия. През 2012 г. той навлиза във франкофонското пространство, под егидата Франкофонската асоциация на знанието (Acfas). Днес конкурсът се организира от Международен комитет, съставен от Acfas в Квебек, Националния център за научни изследвания (CNRS) и Конференцията на ректорите (CPU) във Франция, Националния център за научни изследвания в Мароко, Университета в Лиеж, Белгия, Университетската конференция на Западна Швейцария (CUSO) и от Университетска агенция на Франкофонията (AUF) за останалите държави участнички. В България, конкурсът се организира в партньорството на Френския институт и през 2019 бе подпомогнат от фирмите Latécoère и Air France.
За AUF
Създадена преди 60 години, Университетската агенция на Франкофонията (AUF) е сред най-значимите асоциации на висши учебни заведения и научни институти с 944 члена, в 116 страни. Тя е институционален оператор на Франкофонията в областта на висшето образование и научните изследвания. AUF работи за постигането на солидарна университетска франкофония, ангажирана с устойчивото икономическо, обществено и културно развитие на обществата. Тя подпомага своите членове в справянето с трите основни предизвикателства пред висшето образование : повишаване качеството на обучението, научните изследвания и университетското управление; професионалната реализация на дипломантите; активното участие на университетите в цялостното развитие на обществата. www.auf.org