20.03.2025
През месец януари ръководството на СУ „Св. Климент Охридски“ и Центърът по управление на качество в Университета отправиха покана към преподаватели, чиито проекти бяха отличени със „Знак за качество“ през 2024 г., да подадат документи в конкурс, организиран от международния университетски алианс Transform4Europe. Така, Софийският университет взе участие в престижния формат с общо 4 номинации.
В рамките на конкурса бяха подадени 45 кандидатури на преподаватели от 11 университета в Европа. Темата на конкурса е посветена на иновациите в преподаването. Образователният модел, който доц. Пелова представи в рамките на номинацията, бе оценен със 76 от общо 83 точки, което му осигури място сред 4-те наградени от алианса проекти. Отличието затвърждава водещата роля на Алма Матер в създаването и имплементирането на иновативни образователни практики с обществена значимост и е международно признание за качеството на постигнатите до момента резултати.
Доц. д-р Боряна Пелова започва да работи по създаването на иновативния модел и разработването на методика за приложението му преди 9 години с учредяването на Кариерния център на Стопанския факултет. Като ръководител на новосъздадената структура, тя работи активно за изграждане на мост между академията и бизнеса. Сред многообразието от свързващи дейности е и въвеждането на иновативен модел, при които се постига симбиоза между теоретично знание, научен подход и приложни задачи чрез интегриране на практически казуси, разработени в партньорство с водещия бизнес в България.
Към днешна дата образователният модел, озаглавен „GOALS for Future-Ready Professionals: A Transformative Learning Model“, включва 7 стъпки, в рамките на които студентите развиват богата палитра от аналитични, технологични и меки умения, подплатени със задълбочено теоретично познание. Този модел се прилага от доц. Пелова както в бакалавърската, така и в магистърската степен на обучение.
Съществени елементи от този модел са адаптирани в средношколното образование и се прилагат успешно в Бургаския лицей на Софийския университет в рамките на проекта „Симбиоза за бъдещето: наука, бизнес и професионално образование за технологичен напредък“. Инициативата е съвместно начинание между Стопанския факултет на СУ, Филиал Бургас на СУ и ПГКПИ – гр. Бургас и е подкрепена от Община Бургас, както и от основния партньор на Стопанския факултет в областта на изкуствения интелект – Шварц Глобъл Сървис България.
През ноември 2024 г. партньорската инициатива е отличена от Ректорското ръководство и Центъра по управление на качество на СУ със „Знак за качество“ в категорията „Значима иновация“, а от февруари 2025 г. е носител на образователната награда на Българската асоциация по информационни технологии. В тазгодишното издание на престижния конкурс на Асоциацията най-оспорваната категория бе тази за образователната награда. В нея взеха участие общо 12 образователни институции, сред които Стопанският факултет на СУ, заедно с Бургаския филиал на Университета и Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас – лицей на СУ от 2023 г. насам.
„Отличието, присъдено ми от алианса Transform4Europe, е признание за цялата ни образователна общност и за нашите партньори от бизнеса. То утвърждава значимостта на иновациите, които създаваме и реализираме заедно. Зад всяка от дейностите, включени в иновативния образователен модел GOALS, стои екип от професионалисти, с които имам честта и удоволствието да работя рамо до рамо. Заедно ние влагаме мисъл, подплатена с много сериозна и синхронизирана работа, водени от визията ни за бъдещето на образованието.
Бих искала да изкажа моите искрени благодарности към проф. Теодор Седларски и към доц. Атанас Георгиев за доверието, което ми гласуваха през последните 9 години и за подкрепата, която ми оказват по пътя на промяната. Благодаря сърдечно на колегите от Стопанския факултет и на всички партньори на факултета, които припознаха трансформиращата роля на концептуалния модел и вложиха своето време и енергия, за да е възможно приложението му на практика. Моите специални благодарности са за г-н Дамян Илиев – старши мениджър в отдел „Финанси“ на Experian България, заедно с когото прилагаме GOALS в бакалавърската степен, и за г-н Пенчо Добрев – ръководител направление „Data&AI“ на Шварц Глобал Сървисис България, заедно с когото правим това, както в магистърска степен, така и в рамките на лицейната дейност на СУ. Благодаря на доц. Божидар Недев за цялостната му визия и подкрепа в рамките на Кариерния център. Благодаря на нашите партньори в гр. Бургас – на екипа на Филиал Бургас, на Община Бургас, както и на г-жа Димитрина Тодорова – директор на ПГКПИ, и на учителите в Гимназията за изключителната подкрепа на тази дейност.
Благодаря на Ректорското ръководство и на екипа на Центъра по управление на качество на СУ за предоставената възможност в подкрепа на иновациите в образованието“. С тези думи доц. Пелова изказа признателността си за присъденото отличие.