Събитието се състоя в Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и на него присъстваха ректорът на Университета проф. Анастас Герджиков, министърът на културата Вежди Рашидов, Николай Дойнов, председател на Съюза на народните читалища, видни обществени и културни дейци.
Честването започна с две изпълнения на Хора на софийските момчета при читалище „Цар Борис III - 1928“ с диригент проф. д-р Адриана Благоева, който изпълни химна на народните будители и „Българска земя“.
Ректорът на Софийския университет проф. Анастас Герджиков отбеляза, че е много радостен да приветства в Алма матер и поздрави всички с „Добре дошли“ на първото заседание на Националния комитет „160 години общонародно читалищно дело“. Проф. Герджиков посочи, че изборът на мястото не е случаен, тъй като именно в Аулата на Университета през 1927 г. се е състояло първото обсъждане на читалищния закон, който е приет по-късно. Този закон е плод на колективни усилия на много интелектуалци и от Софийския университет, отбеляза ректорът и припомни делото на проф. Иван Шишманов, проф. Михаил Арнаудов, проф. Стоян Аргиров, които са били ректори на Алма матер, председатели на читалищния съюз и видни читалищни деятели. През 50-те години и деканът на Философския факултет проф. Гамус също става председател на Съюза, а лекции в Алма матер чете и проф. Атанас Божков, виден изкуствовед и пръв председател на възстановения през 1990 г. Читалищен съюз.
Проф. Герджиков подчерта, че възпитаници на Университета са и последните двама председатели на Съюза – проф. Денчев и Николай Дойнов. Възпитаници са най-вече хилядите читалищни деятели, хората работили и работещи в читалищата, каза ректорът и припомни, че 12 април е и ден на авиацията и космонавтиката и изрази надежда читалищното дело отново да поеме полет нагоре.
Проф. Герджиков пожела на всички много успехи през следващите години, възход на читалищното дело, обществеността да оцени дейността на читалищните дейци и отново в тази зала всички заедно да отпразнуват и 200-годишнината на читалищното дело.
Министърът на културата Вежди Рашидов благодари за честта да оглави организационния комитет за отбелязването на 160-годишнината от създаването на първите читалища в България. По думите му, това е голяма отговорност и изрази желанието си да работи активно в тази посока.
„През всички тези 160 години народните читалища се откроиха като едни от основните стожери в културния и обществен живот на нацията. Тук се наблюдава дълбоко присъщия на българското съзнание дух към просвета, култура, самоусъвършенстване, който през годините е движил България напред”, отбеляза министърът на културата. Той отбеляза, че много хора са го питали с какво българското читалище е толкова дълбоко вкоренено в психологията на българите, които толкова са го почитали през годините. „Отговорът е много прост – това е институция, създадена от самия народ, олицетворяваща неговото желание за творчество, за задоволяване не само на културните, но и на общочовешките му страни”, подчерта министърът.
Според Вежди Рашидов именно от читалището тръгва развитието и реализацията на библиотечното и музейното дело, на театъра, музиката, танците. От читалищните зали и сцени своя творчески път са започвали големи българи – изключително големи български таланти, отбеляза още министърът и увери, че заедно със своя екип ще работи с усърдие и желание за напредъка и просперитета на читалищата в България. Той пожела на присъстващите още много дълги години добър, смислен, просветителски живот и на добър час на всички прояви, които ще ознаменуват 160-годишнината от читалищното дело на България.
Вежди Рашидов обяви, че прави дарение на книги от личната си библиотека за три читалища – Народно читалище „Добри Войников”, 1856 г., гр. Шумен; Народно читалище „Постоянство”, 1856 г., гр. Лом; Първо българско народно читалище „Елинка и Кирил Аврамови”, 1856 г., гр. Свищов. Той отбеляза, че 90 % от книгите са подписани от авторите им.
По време на честването на Вежди Рашидов бе връчена Годишната награда проф. Иван Шишманов на Съюза на народните читалища 2016 г. за изключителен принос за развитието на българската култура и дарителската му дейност.
Председателят на Съюза на народните читалища Николай Дойнов представи пред аудиторията програмата на честванията по повод 160-годишнината на общонародното читалищно дело, които ще се проведат в различни градове в страната.