75-ият конгрес на Световната асоциация по Международно право беше официално закрит на тържествена церемония в Аулата на Софийски университет „Св. Климент Охридски“.
Сред официалните гости на конгреса бяха проф. дин Иван Илчев - ректор на Софийски университет, г-н Николай Младенов - министър на външните работи, г-н Лорд Манс - председател на АМП – ILA, проф. Александър Янков - председател на Българската асоциация по международно право и председател на Световната асоциация по международно право и г-жа Йорданка Фандъкова - кмет на София. В заключителната си реч именно г-жа Йорданка Фандъкова ни напомни, че българската държава в самото начало на своята история признава върховенството на закона, а още в трети век преди новата ера, когато днешна София, древната Улпия Сердика изживява своята "златна епоха", тук е подписан прочутият "Едикт на толерантността", затова законът и спазването на нормите трябва не само да се уважават, но да се превърнат и в наша лична кауза.
В рамките на конгреса бяха обсъдени теми с голямо международно значение, сред които: неплатежоспособността на държавите, въоръжените конфликти, атомните електроцентрали и сигурността на околната среда, ядрените и химическите оръжия, феминизмът, интелектуалната собственост, социално отговорните инвестиции и др. Правосъдният министър – г-жа Диана Ковачева постави акцент върху проблема с международния тероризъм „За съжаление няма държава, която да е имунизирана, да е защитена докрай от терористични атаки, и именно затова наистина, като че ли тероризмът се оказва престъплението по международното право на практика, което е наистина най-тежко и с най-сериозни последици, тъй като представлява много сериозна заплаха за целия свят“.
На тазгодишния конгрес България пое председателството на Световната асоциация по международно право - най-старата професионална организация на юристите в света. За следващите 2 години ще я оглавява проф. д-р Александър Янков, създател и дългогодишен съдия в Международния трибунал на ООН по морско право в Хамбург.
За организацията:
International Law Association със седалище в Лондон (създадена през 1873 година) е най-старата професионална организация на юристите в света. Българската асоциация по международно право е приета за неин член на 25 август 1962 година. Към 2012 година Организацията на Обединените нации има 193 държави членки. Показателен е фактът, че само в 47 от тях съществуват национални клонове на Асоциацията по международно право, като българският е 27-ми по време на възникване.
Най-представителният форум на Асоциацията по международно право e конференцията, която се провежда през две години. Последната конференция в региона на Централна и Източна Европа е във Варшава през 1988 година. Прави впечатление, че както държава като Русия, така и нашите съседи Румъния, Гърция и Турция все още не са били домакини. В последните години домакини са били Лондон, Делхи, Берлин, Торонто, Рио де Жанейро и Хага! След София домакини ще бъдат САЩ (2014 ) и Япония (2016).
През есента на 2004 министърът на правосъдието на Република България Антон Станков (член на БАМП) прие почетния патронаж за домакинството. През май 2005 година висшият орган на Асоциацията по международно право – Лондон одобри българската кандидатура. Основният аргумент, предопределил успеха на това начинание, е че през 2012 г. Българската асоциация по международно право чества 50-годишнината от своето създаване! Показателен е и фактът, че представителите на Япония, чийто национален клон е създаден още през 1920 г., оттеглиха кандидатурата си в знак на уважение към българския юбилей …
Основна заслуга за българското домакинство има председателят на БАМП, най-високо признатият на световно равнище български юрист чл.-кор. проф. д-р Александър Янков, създател и дългогодишен съдия в Международния трибунал на ООН по морско право – Хамбург. В първия ден на конференцията той ще бъде избран за Президент на Световната асоциация по Международно право – Лондон!
Ключова роля играят още доц. д-р Маргарит Ганев, Главен секретар на БАМП и Зам.-председател на Организационния комитет, бивш зам.-министър на правосъдието, и проф. д-р Цветана Каменова, Председател на Програмния комитет, Директор на Правния институт на БАН, бивш съдия в Хага.
През 2006 година бе създадена фондация „Конференция на Асоциацията по международно право – България”, вписана в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за обществено полезна дейност в Министерството на правосъдието.
От 15 до 20 август 2010 година в Хага бе проведена 74-та конференция на Асоциацията по международно право, която бе и най-представителната в цялата история на организацията с близо 800 участници. Спазена бе традицията да присъстват висши функционери на ООН, членове на Постоянния арбитражен съд, на Международния съд на ООН, на Международния наказателен съд, на Международния трибунал по морско право, на Комисията по международно право на ООН и други утвърдени институции.
75-а конференция се проведе от 26 до 30 август 2012 година с участието на 450 представители от над 50 държави. Присъстваха представителството и на най-авторитетни адвокатски кантори и специализирани университети и юридически издателства в света (Кеймбридж, Оксфорд, Брил, Ашгейт, Руутлидж и др.). Общо броят на чуждестранните участници надхвърли 500.
75-ят Световен конгрес по международно право – приближаване към Източна Европа - едно интервю с доц. дюн Атанас Семов