Тази седмица за пореден път Софийски университет „Св. Климент Охридски“ имаше удоволствието да домакинства лекция на проф. Жан-Пол Жаке – един от най-авторитетните специалисти в областта на правото на ЕС.
Събитието бе организирано от Юридически факултет, а продължителната лекция бе посветена на институционното право на ЕС.
Между 18:00 и 21:00 часа с кратка пауза проф. Жаке разискваше европейските институции пред студенти и млади изследователи. Той направи подробен анализ на всеки един от управляващите органи на съюза, излагайки формалните и не практики.
Автономност на институциите, където всяка институция има свой кръг на правамощия, но си взаимодейства с останалите, за да се достигнат поставените общностни цели. Затова е необходимо не само сключването на менждуинституционални споразумения, както рамковото споразумение между Европейския парламент (ЕП) и Европейската комисия (ЕК), но тези споразумения да формулират ясни правила за регулиране. Относно тези, които вече са сключени, има известни спорове каква всъщност е юридическата им стойност – т.е. дали са задължителни или са просто джентълменски споразумения с обвързващи правила.
Прозрачност и публичност са другите необходимости, които подчерта проф. Жаке. Прозрачност в действията на институциите и достъпностна на всеки гражданин на ЕС до документи на институциите. Въпреки че все още не са достъпни дебатите относно теми като сигурността, външната политика и тези на Комисията, институциите са длъжни да поддържат публичен регистър на издадените документи в сайта. Това доведе до някои неофициални практики като предварително подготвени речи на министрите или пък решения, взети извън пленарната зала.
В този контекст проф. Жаке сподели, че в сегашната комисия липсват както законодателни предложения, така и реален вот. Всяка мярка се съгласува с всяка държава-членка и след това се поставя пред ЕК. Така Комисията не изпълнява реално функциите си, защото тя трябва да предлага оптимални решения от общ интерес, които да се дискутират в ЕП. В момента реални дебати между тях липсват. В такава ситуация са засилени само правомощията на председателя на ЕК, а не на самата Комисия, тъй като се водят предварителни преговори с политическите партии. Евентаулно намаляване броя на комисарите би довело до положителна промяна във функциите на ЕК, сподели Жаке.
„Една от най-демократичните системи в света остава само да увеличи гражданския интерес“, каза професорът.
Проф. Жан-Пол Жаке е дългогодишен ръководител на правната служба на Съвета на министрите на ЕС. Той е дългогодишен преподавател в Университета „Роберт Шуман” в Страсбург, Брюкселския свободен университет, Колежа на Европа в Брюж, Университетите в Барселона, Мадрид, Лисабон, Сантиаго де Чили, Католическия университет в Льовен и др. Автор е на учебник по Институционно право на ЕС, преведен и на българския език, издаден от Университетско издателство.
Лекцията му в Софийски университет „Св. Климент Охридски“ е в рамките на френско-българската магистърска програма по право на ЕС в Юридическия факултет.
Мартина Ангелова