На 2 ноември 2012 г. се навършват 120 г. от създаването на Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Кл. Охридски“ и от началото на юридическото образование в България.
Без възпитаниците на Юридическия факултет са немислими българската държавност, международното признание на страната ни, българската правна наука и съдебна практика.
Преди Oсвобождението само 55 българи изучават юридически науки в чужбина. От тях половината в Русия, 11 във Франция, 7 в Германия, а останалите са пръснати в университетските центрове на други европейски страни. На тях е трябвало да разчита новообразуваната българска държава.
Законът за откриване на Висше училище в София е приет на 8 декември 1888 г., a на 2 ноември 1892 г. се открива Юридическият отдел към Висшето училище в София. По този повод тогавашният ректор на университета Димитър Агура, пише “Можем смело да кажем, че страна, където няма добър ред и правда, е осъдена на загиване. Ето защо на първо място след просвещението трябваше да бъде застъпено във висшето училище правото“. Така само 13 години след началото на държавното самоуправление, българското висше училище вече има своя Юридически факултет.
В приетия на 19 декември 1903 г. (1904 г.) Закон за университета, в чл.7 буква “в“, изрично се утвърждава статута на Юридическия факултет с неговите 11 катедри. В мотивите към този закон се посочва, че „най-сетне в началото на 1892/1893 г. бе открит и Юридическият отдел, с който някогашният педагогически курс се разви окончателно до размерите на едни непълен университет.“
За светлите умове на Възраждането и българските държавници след Oсвобождението, създаването на университет и организирането на висшето образование, е свързано именно с Юридическия факултет.
Преподавателите, поставили основите на юридическото образование в България са: Петър Данчов, Васил Балджиев, Христо Стоянов, Иван Славов, Антон Каблешков, Григорий Белковски, Васил Маринов, Георги Сгурев. По чужди езици преподават: Стоян Михайловски , Иван Шишманов, Иван Брожка. Марко Балабанов, първият декан на факултета, виден деец на Възраждането, участвал в разработването на църковното ни самоуправление, издига управлението на факултета на високо ниво.
През 120-годишната история преподавателите от Юридическия факултет, утвърдиха българската правна наука, създадоха научни произведения и възпитаха поколения юристи. И днес те играят важна роля в обществото, в политиката и в развитието на България като правова държава. Възпитаници на Юридическия факултет са много председатели на Народното събрание, министър-председатели, министри, председатели на върховни съдилища и адвокати.
Юридическият факултет е на първо място в рейтинговата система на висшите училища в България, а неговите възпитаници се реализират най-успешно като адвокати, съдии и прокурори. Той е на първа позиция и в изготвения от Българския институт за правни инициативи “Рейтинг на юридическото образование в България 2010“.
120-та годишна на Юридическия факултет е достойна възраст за осмисляне на неговия авторитет и неговото съвремие. Той продължава да бъде важен фактор за модерна и европейска държава.
Каним Ви на официалното честване на 120 годишнината на Юридическия факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ на 2 ноември 2012 г. от 10.00 часа в Аулата на Софийски университет „Св. Климент Охридски“.