31.07.2024
На 12 юли 2024 г. се състоя заключителното събитие от проекта „Мастър Клас за млади предприемачи от област Кърджали“, в който Стопански факултет си партнираше с Обединена българска банка. Проектът е част от стратегията за устойчиво развитие на банката чрез подкрепа на предприемачеството в страната. ОББ, като част от европейската KBC group, е „учеща организация“ и има системен подход към развитието на икономиката, което има нужда от устойчиво регионално развитие с помощта на активни млади предприемачи.
Стопанският факултет чрез инкубатора на СУ „Св. Кл. Охридски“ Високотехнологичен Бизнес Център ЕООД (в лицето на проф. д-р Албена Вуцова и доц. д-р Тодор Ялъмов) започна работа с екосистемата в област Кърджали по трансграничен проект Co-Working в началото на 2023 г., а ОББ е безспорен лидер в областта и познава в дълбочина местната екосистема. Така, с обединени усилия двете институции са ангажирани и с регионалното развитие.
„За нас от КВС Group е от изключително значение да подпомагаме и да развиваме предприемачеството в страната. Това е стратегическа цел, която следваме последователно и с всяка следваща година надграждаме постигнатото. Изборът да реализираме този проект, съвместно със Стопанския факултет на Софийския университет, изобщо не е случаен. Убедени сме в потенциала на региона и анализите ни показват, че има сериозни възможности за развитие на предприемаческа екосистема, която да доведе до устойчивото развитие на областта, до откриването на нови, иновативни предприятия и бизнеси, до запазване на работните места и жизнеспособността на града, общината и свързаните с тях региони и икономически вериги. Това, което виждаме като активност, идеи и предложения от страна на младите участници в проекта ни изпълва с оптимизъм и ни кара да продължим да инвестираме в него“, сподели д-р Кирил Величков, директор „Европейски проекти и финансови инструменти“ на ОББ и ОББ Интерлийз и преподавател в Стопанския факултет.
По време на заключителното събитие доц. д-р Тодор Ялъмов, заместник-декан на Стопански факултет, фокусира вниманието към глобалната тенденция водещите университети да работят с местните общности и предприемачите, дори и да не са техни студенти или възпитаници. „В инициативата се включиха 17 младежи от област Кърджали под 30 г. Финалистите показаха добър баланс между социално и технологично предприемачество. Надяваме се, че партньорството ни с ОББ ще подпомогне областта - да настигне средните нива на предприемаческа активност в страната“, сподели доц. Ялъмов. „Ще продължим да работим с всички, които биха искали, в рамките на следващото издание на Националния конкурс за най-добър младежки старт-ъп, който правим с Фонда на Фондовете и където си партнираме с ОББ също“, допълни той. Факултетът ни свързва, овластява и развива талантите, добави той.
Проектът „Мастър клас за малки предприемачи в Кърджали“ даде възможност на младите и бъдещите предприемачи в града и областта да се срещнат с експерти от банковия сектор и университетски преподаватели, от които да почерпят знания и да развият умения за това как да реализират своите идеи и да ги превърнат в успешен бизнес. В рамките на проекта, те можеха да се срещнат с успешни предприемачи и да работят под менторството на представителите на ОББ (вкл. в онлайн програмата Surf O’clock) и Стопанския факултет, като разработят конкретни планове за това как да намерят финансиране, как да изградят своите цели, организационна структура, за да превърнат своята идея в работещ проект.
Проектите включваха както идеи, свързани с иновации и дигитализация – разработване на туристически мобилни приложения, създаване на офис за споделена работа, развитие на първото робо-училище в Кърджали и диверсификация с нови услуги, така и бизнеси с по-традиционна насоченост, като например изработване на изделия от различни видове прежда и електронни магазини.
Журито включваше г-жа Христина Тодорова, управител на клона на ОББ в гр. Кърджали, г-н Юмер Юсеин, управител на клона на ДЗИ, и доц. д-р Теодор Атанасов от Стопански факултет и общоуниверситетския Център по предприемачество на СУ „Св. Кл. Охридски“.
Първа награда спечели г-н Мартин Каралчев с неговото училище по роботика и програмиране RoboTech (Роботех МК ЕООД). Фирмата на Мартин е типичен пример на студентско предприемачество (основава я като студент в Технически университет – София) и на „ковидно предприемачество“. Участието на Мартин в Мастер класа по пред приемачество му помогна да разработи стратегия за диверсификация на продуктите и разрастване извън Кърджали. Г-н Каралчев има амбицията да стане първата верига в STEM неформалното образование, която е тръгнала извън София.
Втора награда спечели г-жа Виолета Илиева, занимаваща се с ръчна изработка на дрехи, аксесоари и чанти под бранда Angel – handmade knitting. Виолета ще получи продължаващо менторство от гл. ас. Жанет Найденова за развитието на електронен магазин и г-жа Христина Тодорова за бизнес развитие.
Трета награда спечелиха абитуриентите от СУ „Отец Паисий“ Рефик Тефик и Стефан Зеиров с идея за мобилни приложения в областта на туризма.
Наградените получиха парични и предметни награди, застраховки и ангажимент за продължаващо менторство от Стопански факултет, ОББ и ДЗИ, както и популяризиране на бизнесите им през мрежата на ОББ.
Стопански факултет и ОББ си партнират устойчиво за подкрепа на предприемачеството и отговорното управление като през 2023-2024 г. разшириха географския обхват на сътрудничеството си.
Медийно отразяване на проекта:
27.01.2023 г. Студент създаде първото робоучилище в Кърджали - Предавания (bnr.bg)
15 юли 2024 г. Млади предприемачи представиха бизнес идеите си в Мастер Клас - Предавания (bnr.bg)