Начало / Университетът / Факултети / Стопански факултет / Новини от факултета / Участие на Стопанския факултет в Бургаски форум за свързаност 2024

   

12.07.2024

 

В последните дни на месец май 2024 г., д-р Мария Трифонова, главен асистент в Стопански факултет и зам.-директор на Лаборатория за научно-приложни изследвания Net-Zero Lab, взе участие в ежегодния Бургаски форум за свързаност 2024, организиран от фондация Konrad Adenauer Stiftung.

Untitled design (30)

В тазгодишното издание на форума фондацията постави във фокус на дискусиите и темата за свързаността на европейските енергийни системи. Стопанският факултет представи актуални проучвания както относно интеграция на енергийните пазари в региона и Европа, така и относно ефективността на регулаторните механизми и проблематиката на физическата свързаност на енергийните мрежи.

Untitled design (31)

„Европейските пазари на електричество и газ, които познаваме днес, все още са много млади и в процес на развитие“, обясни д-р Трифонова. Те преминават през процес на трансформация, либерализация и интеграция от началото на 90-те години с цел повишаване на ефективността на енергийните доставки, намаляване на разходите, по-малко замърсяване и повишаване на надеждността. Създаването на единен енергиен пазар или т.нар. Европейски енергиен съюз, е политически проект, който добива все по-голямо значение във времето особено с включването на увеличен дял на възобновяеми енергийни източници. Той е важен не само за държавите от ЕС, но и за държавите от Черноморския регион и Западните балкани, които са поели ангажимент като страни от Енергийната общност до края на 2023 г. да транспонират европейското законодателство в тази област и да се присъединят към Европейския енергиен съюз.

Untitled design (32)

Д-р Трифонова представи данни и коментира следните тенденции:

  • Енергийната криза, която започна през 2022 г., напомни на европейските правителства за устойчивостта, осигурена от сравнително добре интегрираните европейски електроенергийни пазари.
  • По-добре интегрираните европейски пазари са постигнали спестявания на разходи за гориво около 10% в сравнение с изолирани пазари. С увеличаващия се дял на възобновяемите енергийни източници, спестяванията могат да се удвоят и достигнат 21% до 2030 г.
  • Същевременно с това при интегрираните пазари цените на електроенергията намаляват своята променливост
  • С оползотворяването на средствата от Фондове за справедлив преход, НПВУ, Модернизационния фонд, виждаме как се в региона се изграждат нови енергопроизводствени мощности, които носят риск от свръхпредлагане, а проекти, които допринасят за повече гъвкавост и свързаност на енергийните системи са оставени на заден план, поради липса на координация, дълъг период на тяхната реализация или просто защото основните бенефициенти не представляват интереса на децентрализираните малки потребители.
  • Ако искаме енергийният преход да се осъществи, няма как да пренебрегнем нуждата от разширяване, дигитализация и по-доброто използване на електропреносните и разпределителни мрежи на ЕС.

Представената презентация може да бъде намерена тук.

Повече за събитието четете тук.

Untitled design (34)
Untitled design (33)