За втора поредна година студенти от ІV курс в бакалавърската програма „Арабистика“ към Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проведоха през първия семестър на академичната 2020/2021 г. своята задължителна практика във Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН).
Практиката е резултат от взаимно обогатяващото сътрудничество между Катедра „Арабистика и семитология“ и ВКБООН, като идеите за взаимодействие се надграждат всяка година. Доказателство за това е и фактът, че в рамките на тазгодишната практика с огромен ентусиазъм студентите предложиха иновативни идеи за дейности и успяха да ги реализират онлайн със сравнително малко насоки в контекста на COVID-19.
Сред основните трайни резултати от тазгодишната практика е уеб платформата Digital Student Lab, където са качени всички материали, разработени от студентите арабисти. Платформата е създадена с любезното съдействие на Българския съвет за бежанци и мигранти – основен партньор на ВКБООН в дългогодишните усилия по застъпничество за интеграция на бежанци в България. Чрез платформата работата на студентите става видима за широката общественост, като показва техните усилия и отлични резултати като арабисти, готови да се реализират в практиката. Разработените от студентите по арабистика в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ материали ще служат също за повишаване на осведомеността сред българските граждани по въпросите, свързани с бежанците и убежището, чрез публикуването им от Върховния комисариат на ООН за бежанците на своите уеб страница и канал във Facebook, в академичните бюлетини, както и в дейности по застъпничество и изграждане на капацитет в работата си с академични среди и институции.
Част от студентите ще продължат да участват в различни дейности по интереси в рамките на времевите си възможности в платен студентски стаж в неправителствени организации, работещи с бежанци. Преподавателите и студентите от специалност „Арабистика“ при Софийския университет „Св. Климент Охридски“ заедно със своите партньори от Върховния комисариат на ООН за бежанците вярват, че следващата година ще се родят още по-интересни идеи от силно мотивирани студенти, които желаят да се докоснат до работата на международната организация, където с помощта си за хора в нужда ще могат да прилагат на практика своите знания и умения като арабисти, въвеждайки и други в богатството на арабския език и култура.