08.06.2016
За трета поредна година организираме безплатна Академия за иновации за студенти в България. Събитието се осъществява с подкрепата на Столична община. Освен от НБУ през тази година в събитието ще участват и студенти от СУ "Св. Климент Охридски", ТУ София, Бизнес клуба на УНСС, Софтуерния университет и др. университети в страната.
Тази година, проектът ще се реализира под формата на първия по рода си в България 24 часов Sofia Municipality Innovation Hackathon 2016 със съорганизатори - Столична община, Асоциация за развитие на София и Фонда за иновации.
В него, за пръв път, в рамките на "Академия за иновации 2016", студенти, ще имат възможността да разработват и презентират сами свои решения на проблеми в столицата, в три категории:
- Образование
- Здравеопазване
- Културно и историческо наследство
На 9 и 10 юни в НДК, зала 3, младежи ще могат да разработят свои идеи и решения под формата на 15 минутни презентации и демо версии на продукти и услуги, по темите и проблемите, свързани с тях, изброени по-горе.
Предварителна регистрация за отбори, които искат да участват в хекатона, в която ще се допуснат отбори, (с не повече от 10 души в екип), ще тече от 25 април до края на месец май в нашия сайт.
Отборите, ще имат възможността да работят на 9 и 10 юни 2016 година, 24 часа, в НДК под менторството на журито и членове на нашия екип по своите демо версии, дигитални платформи, софтуерни решения и презентации на проблемите на столицата.
На 10 юни от 13:00 ч., при открити врати, в зала "Перото" на НДК ще започнат презентациите и журирането за тях.
Голямата награда за отбора победител през 2016 г. е 10 000 лв., предоставени от Фонда за иновации. Още две идеи, ще бъдат отличени със специални предметни и парични награди.
На 9 юни, от 9:00 до 16:00 всички други студенти, ще имат възможността да слушат безплатно лекции по темите иновации и креативност в градска среда, водени от водещи международни и български експерти. Почетен гост на изданието на "Академия за иновации 2016", ще бъде Антони Христов, арт директор в Pixar. Участват още - Чарлз Ландри, създател на концепцията за креативен град и някои от най-добрите български криейтив директори, като Ненад Лозович, Радослав Бимбалов, Йордан Жечев, Мартин Димитров, Желез Атанасов и др.
На журирането и награждаването на победителите ще присъства и лично кметът на София, г-жа Йорданка Фандъкова.
Каним ви и не пропускайте да участвате, и да предложите своите иновации за София сега!
Виж тук: Общи условия
Членове на журито:
- Йорданка Фандъкова, кмет на Столична община
- Анна-Мари Виламовска, секретар по иновационна и здравна политика на президента на РБ
- Ивайло Филипов, Изпълнителен директор "Информационно обслужване"
- Теодор Седларски, Декан на Стопанския факултет, СУ "Св. Климент Охридски"
- проф. Владимир Пулков, Технически университет София
- Светлин Наков, Основател Software University
- Евгения Пеева, Изпълнителен директор на "Заедно в час"
- Кристиян Постаджиян, Директор на Програмния съвет, Департамент „Кино, реклама и шоубизнес“, НБУ
- Тодор Тодоров, Оперативен директор, Англо-американско училище
- Елвин Гури, Изпълнителен директор Empower Capital
- Тодор Брешков, Управляващ партньор LAUNCHub
- Филип Генов, Вицепрезидент и мениджър специални проекти УниКредит Булбанк
- Илияна Захариева, Директор корпоративни комуникации, Мобилтел
- Анатоли Краев, Директор бизнес развитие, Теленор
- Ираван Хира, Изпълнителен директор HPE
- Радослав Николов, Изпълнителен директор, SAP Labs
- Георги Брашнаров, Изпълнителен директор, Немечек
- Алексей Лазаров, главен редактор на Капитал
- Весела Калъчева, Изпълнителен директор на БАИТ
- Елена Маринова, Изпълнителен директор Мусала Софт
- Юрий Вълковски, Мениджър за България Reach for Change
- Нина Владимирова, Директор корпоративни комуникации Загорка АД
- Галина Асенова, Мениджър финансиране Асоциация "Работилница за граждански инициативи"
- Аделина Костова, Мениджър човешки ресурси Нестле
Надзорен съвет:
- Елен Герджиков, председател на Столичен общински съвет
- Дончо Барбалов, зам. кмет на Столична община
- Тодор Чобанов, зам. кмет на Столична община
- Иван Велков, зам.-председател на Столичен общински съвет
- Деница Лозанова, директор изследвания и развитие, Асоциация за развитие на София
Програма
- 9 Юни, 2016 година, зала 3 НДК
- 9:30 Откриване Йорданка Фандъкова, кмет на Столична община
- 9:40 панел Креативност, Концепцията креативен град Charles Landry, автор на концепцията за "креативен град", която преобръща представата за ползването и възможностите на градското пространство. Международен експерт и лектор, който изгражда понятието за креативен град и твърди, че най-важният ресурс на всеки град са неговите хора. Автор на поредица книги, които разглеждат развитието на модерния град, като дигитална платформа, жив организъм и умно ползване на ресурсите с цел устойчиво бъдеще. Най-известните от тях са: The origins&futures of the creative city, The creative index: measuring the pulse of the city, Cities of ambition, The Digitalized city и мн. други.
- 09:50 панел Креативност, Градът, който го няма Радослав Бимбалов, основател The Smarts
- 10:10 панел Креативност, Креативни пространства Anthony Christov, Арт директор в PIXAR. Родом българин, който от 20 години работи в Pixar, Антони гостува за трети път по наша покана на събитие в България, за да разкаже за начините, по които средата може да стимулира креативността.
- 10:30 панел Креативност, Градове за правене Мартин Димитров, основател Нитрам
- 10:50 Кафе пауза
- 11:00 панел Креативност, Как се оцелява в (епи)центъра Ненад Лозович, Управител Ню Момент Ню Айдиас
- 11:20 панел Креативност, Хигиена на информацията Йордан Жечев, Творчески директор DDB
- 11:40 панел Креативност, Креативната битка за града - институции vs компании vs граждани Желез Атанасов, стратегичечки планьор Noble Graphics. Заедно с Владимир Герасимов от Noble Graphics през 2014 година печели конкурса за кратък рекламен клип Cannes Young Lions в 61-вото издание на най-престижния международен фестивал за рекламна креативност в света – Lions International Festival of Creativity в Кан. Те представят българската столица като съвременен и вдъхновяващ град, в който имаме свободата да творим.
- 12:00 Обедна почивка
- 13:00 Начало на 24 часов Sofia Municipality Innovation Hackathon 2016 Успоредно със следобедните лекции започва първото по рода си състезание за креативни идеи на студенти за промяна на градската среда в София към по-добро. Състезанието ще приключи в 13:00 ч. на 10 юни, след което започва журирането на презентациите.
- 13:00 панел Предизвикателства, Какво ни пречи да сме креативни? Росен Мисов, Изпълнителен директор на Българска асоциация на рекламодателите
- 13:20 панел Предизивкателства, Пост-дигитални имплементации Александър Варов, портфолио директор в Нетинфо, основател на дигиталните агенции Design Picnic Studio и Posteffects
- 13:40 панел Предизвикателства, Как да презентирам стартиращата си идея? Жюстин Томс, основател ABC Design&Communications
- 14:00 Кафе пауза
- 14:20 панел Предизвикателства, Как градовете по света използват open data? Събина Панайотова, консултант по дигитален маркетинг и еmployer branding
- 14:40 панел Предизвикателства, Smart Cities Онник Шахинян, Теленор България, Smart Cities
- 15:00 Панел Предизвикателства, Как да спечеля за идеята си всички? Теодор Панайотов, IT Instructor, Singularity University Exponential Organizations Expert за България
- 10 юни, 2016 година, зала
- 13:00 Край на 24-часовия Sofia Municipality Innovation Hackathon В 13:00 часа отборите и техните ментори трябва да са готови с идеите, презентациите си и прототипирането на минимални жизнеспособни продукти.
- 13:30 Начало на журирането на идеите
- 15:30 Допускане на най-добрите 5 отбора до финално представяне на идеите им
- 16:40 Гласуване и обявяване на победителите в състезанието
- 17:00 Официално закриване на Sofia Municipality Innovation Hackathon 2016 и Академия за иновации 2016 Леона Асланова, Иновейшън Стартър
Кой решава какво да е бъдещето на нашия град? - Innovation Starter Box