|
ВрИД Ръководител: доц. д-р Светослав Димов
каб. 367
тел. (02) 8167 342
e-mail: svetoslav@biofac.uni-sofia.bg
Катедрата по "Генетика" е основана с решение на Академическия съвет на СУ "Св. Климент Охридски" през 1974 г., като преди това дисциплината "Генетика" се е преподавала в съществуващата по онова време Катедра "Обща биология". Лекции по генетика се четат още преди Биологическият факултет да бъде обособен като самостоятелен - от учебната 1957/1958 г., а практическите занятия са въведени 10 години по-късно. Непосредствено след създаването ѝ, катедрата се ръководи от ст.н.с. д.б.н. Йордан Дечев и проф. Стефан Стефанов, а през 1975 г. за ръководител е избран проф. Георги Константинов, който я утвърждава като самостоятелно научно-изследователско звено в Биологическия факултет.
През 1989 г. той е наследен за една година от доц. Александър Горанов. В периода 1990-1999 г. ръководството е поверено на доц. Кирил Ралчев. След неговото напускане за една година катедрата се ръководи от ИД ръководител доц. Борис Бакалов, а през 2000 г. е избран за ръководител проф. Севдалин Георгиев, който заема поста в продължение на два мандата. За периода 2008 - 2012 г. постът се заема от проф. Гинка Генова, която е заместена от ИД ръководител проф. Христо Гагов. През 2013 г. за ръководител е избран доц. Светослав Димов. |
Колективът на катедра „Генетика“,малко след нейното основаване в Ботаническата градина на СУ в бившата сграда на Биологически факултет (понастоящем Факултет по журналистика и масова комуникация) |
С историята на катедрата, освен изброените вече ръководители, се свързват имената на известни български генетици като доц. Георги Рукмански, доц. Росица Белчева, д-р Елка Янкулова, д-р Петко Петков, д-р Теодора Георгиева, д-р Йордан Йорданов и др.
След основаването ѝ, Катедра "Генетика" се развива бързо по отношение на кадровия и научен потенциал, като достига през 80-те години до своеобразен апогей - в нея работят 1 професор, 5 доцента и 4 асистента, от които всички с докторска степен. В началото на 90-те години, поради социалните трусове в страната, водещи до хронична липса на финансиране на научно-изследователската дейност, основната част от младите преподаватели и защитили докторанти заминават за чужбина, където се реализират изключително успешно, заемайки престижни позиции в едни от най-реномираните научни центрове. Кризата е преодоляна по време на двата мандата като ръководител на проф. Севдалин Георгиев, когато броят на хабилитираните преподаватели достига четири, а на нехабилитираните - шест. Това е също така и период, през който част от новоназначените нехабилитирани преподаватели започват работа по докторските си дисертации.
НАУЧНО-ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ
Понастоящем в Катедра "Генетика" се извършва научноизследователска дейност в следните направления:
- Генетика на развитието, неврогенетика и епигенетика с моделен обект Drosophila melanogaster;
- Молекулярна генетика и цитогенетика при житни растения;
- Изследване на молекулни механизми на карциногенезата с използване на моделен обект дрожди Saccharomyces cerevisiae;
- Молекулни маркери за определяне на МКБ и изследване на пробиотични свойства;
- Биоинформатика;
- Синтетична биология;
- Конструиране на нови вектори за алтернативни начини на клониране.
Обособени са специализирани учебно-научни лаборатории по цитогентика, по генетика на микроорганизмите, по молекулно клониране и по синтетична биология. Едни от големите проекти в последните години, в които участват или се ръководят от преподаватели от катедрата, са „Устойчиво развитие на съвместния геномен център – Акроним: JGC SusDev” към ФНИ, един проект по Програма „Рила” за българо-френско научно сътрудничество, както и два проекта към ЕСФ - "Подкрепа за изграждане и развитие на млад конкурентноспособен научен потенциал в областта на физиологията, фитохимията, геномиката, протеомиката и биоразнообразието на еукариотните организми" и "Развитие и обучение на млади изследователи по програми, насочени към изучаване на структурната и функционална организация на еукариотния геном".
В последните 5 години в катедрата са защитени 4 дисертации, 2 са в процес на изработка и 1 в процедура на защита.
|
|
|
Провеждане на практически занятия по генетика | По време на занятия по молекулярна генетика | Дрозофилната лаборатория. Поддържа колекция от 912 линии Drosophila, 22 от които са синтезирани тук |
КУРСОВЕ ОТ БАКАЛАВЪРСКАТА СТЕПЕН НА ОБУЧЕНИЕ, В КОИТО УЧАСТВАТ ПРЕПОДАВАТЕЛИТЕ НА ОТ КАТЕДРАТА
Задължителните за всички специалности курсове по "Обща генетика" се четат с титуляри проф. Гинка Генова, доц. Маргарита Пешева, доц. Недялка Харизанова и гл. ас. д-р Олга Кръстанова. Освен тях, катедрата извежда задължителните курсове по "Въведение в генното инженерство" за спец. "Биотехнологии" с титуляр доц. Светослав Димов и по "Молекулярна генетика" за спец. "Молекулярна биология" с титуляри доц. Светослав Димов и доц. д-р Роберт Пенчовски. В бакалавърските програми Катедра "Генетика" участва и с три избираеми курса: "Генетика на бактериите" за спец. "Молекулярна Биология" и "Биотехнологии" с титуляр доц. Маргарита Пешева, "Въведение в генното инженерство" за спец. "Молекулярна биология" с титуляр доц. Светослав Димов и "Цитогенетика" за спец. "Биология" с титуляр гл. ас. д-р Тереза Декова.
МАГИСТЪРСКИ ПРОГРАМИ, В ЧИЕТО ИЗВЕЖДАНЕ УЧАСТВАТ ПРЕПОДАВАТЕЛИТЕ ОТ КАТЕДРАТА
- Генетика и геномика. Катедрата участва със задължителните курсове Геномика, Генетика и селекция на микроорганизмите, Хромозоми и епигенетика, Генетика на развитието, Генно инженерство, Неврогенетика, Генетичен анализ, Биоинформатика и молекулна еволюция, Генетика на човека и Генетика на рака и избираемите курсове Синтетична биология и Генетика на соматичните клетки.
- Генно и клетъчно инженерство. Катедрата участва със задължителните курсове Генно инженерство, Молекулни маркери, Биоинформатика и молекулна еволюция, Геномика и Синтетична биология и избираемите курсове Генетика на развитието, Неврогенетика, Генетика на рака и Хромозоми и епигенетика.
Провеждане на експеримент в Лабораторията по генетика на микроорганизмите |
Лабораторен цикъл от занятия по цитогенетика за студентите от магистърската програма към катедрата |
СЛЕДДИПЛОМНА КВАЛИФИКАЦИЯ
Преподаватели от Катедра "Генетика" участват периодично с лекции по Генетика за извеждането на различни форми на следдипломна квалификация - "Приложна генетика" и "Медицинска генетика". Съществува възможност в рамките на СДК да бъдат организирани от катедрата и краткосрочни специализирани квалификационни курсове.