В Централната университетска библиотека бе открита изложбата „Библията и нейните изследователи“. Изложбата е включена в програма на годишната конференция на Европейската асоциация по библейски изследвания, която се провежда в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ до 18 юли 2024 г.
Изложбата е организирана съвместно с Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“ и включва ръкописи, старопечатни книги, издания на Библията на различни езици, както и публикации на съвременни учени от фондовете на Софийския университет.
Заместник-директорът на Университетската библиотека доц. Биляна Яврукова откри събитието и посочи, че историята показва как Библията и нейните преводи са допринесли за културното израстване на много народи. На български език преводите на Библията свързваме с преводите на светите братя Кирил и Методий и техните ученици. Тези преводи достигат до нас чрез ръкописите, които са запазени и до днес.
Проф. Вася Велинова – директор на ЦСВП „Проф. Иван Дуйчев“, посочи, че изложбата е поредната проява на съвместната дългогодишна дейност на двете институции. Тя посочи, че в централните витрини са експонирани три ръкописа: Четириевангелие от втората половина на ХVІ в.; фрагменти от Възкресни евангелия от края на ХVІ в. ; Псалтир на даскал Филип от 1692 г., както и старопечатни издания, публикувани в периода XVI-XIX в., сред които Четириевангелие, отпечатано от йеромонах Лаврентий в Букурещ след 1582 г. Специално за изложбата Историческият музей в гр. Етрополе предостави екземпляр от Острожката библия, отпечатана от Иван Фьодоров през 1581 г. В заключение проф. Велинова пожела на всички да се насладят на изложбата.
Директорът на Историческия музей в Етрополе г-жа Галя Дикова-Иванова благодари за възможността да се включи в изложбата и екземплярът от Острожката библия, съхраняван в града над 500 години и по този начин да получи популярност. Тя посочи, че изданието носи важна информация също и за миналото на Етрополе.
Ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев посочи, че съвремието е създало усещането в обществото, че всичко започва и свършва с нас, а изложбата показва, че дълги години културата е функционирала в рамките на свещените текстове на християнството и това е особено значимо за историческата съдба на народите, които обитават размирните територии на Балканите. По думите на ректора благодарение на хората, които създават, разпространяват и използват тези текстове всъщност е оцеляла културата ни и затова имаме и такъв бърз старт на възстановяване на писмената ни традиция през XVIII-XIX век.
„Трябва да си даваме сметка за огромната роля на християнството, на текстовете, които създават хората, посветени на тази вяра, и да полагаме всички грижи да опазваме това наследство, да го популяризираме и да върнем нормалността на мисленето в обществото, че ние сме част от една дълга верига във времето и трябва да се отнасяме с уважение към хората, които са живели преди нас, които са положили усилия, мнозина от тях са жертвали живота си, за да съществува тази традиция“, посочи проф. Георги Вълчев и допълни, че е изключително доволен от тази успешна колаборация между ЦСВП „Проф. Иван Дуйчев“, Университетската библиотека и Историческия музей в Етрополе.
Снимка: Мариета Георгиева
Изложбата може да бъде разгледана до 19 юли 2024 г., а посетителите ще могат да видят издания на свещените текстове на различни езици и научни изследвания на български и чуждестранни учени върху текстовете на Библията.
Снимка: Мариета Георгиева