В Аулата в Ректората в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ започна втората годишна конференция на Съвета за икономически анализи. Събитието се организира съвместно от Министерския съвет на Република България, Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Европейската икономическа асоциация и ще продължи и на 25 юни 2024 г.
Ректорът на Алма матер проф. д-р Георги Вълчев поздрави присъстващите в залата и припомни, че това изключително събитие за втори път се провежда в Софийския университет. Той подчерта, че в Софийския университет има дълга, стара традиция – всички важни въпроси за бъдещето на страната да бъдат дискутирани в академична среда.
Проф. Вълчев благодари на колегите от Стопанския факултет, които полагат много усилия Софийският университет да стане видим в очите на обществото и да се види огромната полза от работата на преподавателите и изследователите на Алма матер.
Проф. Вълчев обърна внимание, че през следващите години предстоят трудни времена – световната икономика се преструктурира с бързи темпове, навлизат нови технологии, които ще променят и пазара на труда. По думите на ректора от тази гледна точка има изключително важни проблеми, които трябва да бъдат обсъдени - къде ще се ситуира българската икономика, кои са перспективните отрасли, как ще се решат проблемите на демографията, мястото и ролята на образователните институции, тъй като такова преструктуриране на икономиката ще доведе до необходимостта от преквалификация на човешкия потенциал.
Проф. Вълчев пожела успех на конференцията, ползотворни дебати, интересни разговори и обмен на идеи.
Служебният заместник министър-председател на Република България и министър на финансите г-жа Людмила Петкова също отправи поздрав към участниците и гостите на конференцията. В качеството си на председател на Съвета за икономически анализи, тя припомни за значението и ролята на Съвета както и за работата на неговите членове – утвърдени икономисти и преподаватели от водещи университети в страната и в чужбина, за целта му да подпомага българското правителство при взимането на стратегически решения за икономическото развитие, както и да информира българското общество по ключови икономически теми.
Г-жа Петкова .припомни, че през предходната година изследователи от Съвета са работили по въпроси, изискващи сериозно внимание - регионалните икономически неравенства, недостигът на медицински специалисти в българското здравеопазване, ефектите от присъединяването към еврозоната и други. Те са обърнали внимание и на въпроси с дългосрочен характер, като за пример бе посочена темата за съхранението на радиоактивните отпадъци и приемането им от обществото.
„За да постигнем конкурентна икономика, страната ни се нуждае от политики и инструменти, които да осигуряват повече инвестиции и технологични иновации и отрасли“, каза г-жа Петкова и допълни, че иновациите и инвестициите се нуждаят от институционална рамка, предвидимост и прозрачност, а за тях спомагат анализите на Съвета. „Реформите за постигане на устойчив растеж и по-висока производителност задължително трябва да осигуряват стабилна бизнес среда, ефективно работеща пазарна икономика и институции“, допълни финансовият министър. Людмила Петкова заяви, че е необходимо да продължат усилията в борбата с неформалната икономика, нелоялната конкуренция, предотвратяването на укриването и невнасянето на данъци и отклонението от данъчно облагане, което ще се постигне чрез дигитализация на икономиката и на административните процеси.
Накрая вицепремиерът пожела на всички ползотворна работа и изрази увереността си, че сесиите, включени в конференцията, ще бъдат не само интересни, но и ще допринесат за формулирането на по-качествени политики.
Председателят на Националния статистически институт доц. Атанас Атанасов отбеляза, че в Аулата днес присъства не поредният съвещателен орган, а общност от доказани професионалисти и авторитетни преподаватели и изследователи в областта на икономиката, финансите, анализите и стратегическото планиране, които обединяват знанията и опита в търсене на работещи решения за икономическото, финансовото и социалното развитие на страната. Той обърна внимание на предизвикателствата пред икономиката, преодоляването на които изисква обединени усилия при разработването на различни сценарии за намиране на решения.
Доц. Атанасов посочи основните теми във фокуса на работата на Съвета за икономически анализи, възможностите и предизвикателствата пред българската икономика, ефектите от присъединяването на България към еврозоната, инфлацията, индустриалната политика, социалните неравенства, демографските проблеми, политиката в областта на климатичните промени, цифровизацията, иновациите и изкуствения интелект. Той изтъкна, че тези теми са сред основните области, за които Националния статистически институт представя статистически данни и към които са насочени професионалните интереси в института.
На откриването беше представен и Вирджилио Мидригам от Университета на Ню Йорк, експерт в областта на макроикономиката и на инфлационните процеси в една пазарно ориентирана икономика. Негова ще е ключовата лекция на тазгодишната конференция.
В рамките на академичните сесии на конференцията ще бъдат представени научни доклади, посветени на разнообразни теми, като парична и фискална политика, международната търговия, икономически растеж, пазар на труда и образователни политики, финанси и кредит, инфлация, и др.
Участниците са от водещи академични и изследователски институции в областта на икономическата наука и приложенията й, като Университета на Чикаго, Нюйоркския университет, Университета Тилбург, Университета Саймън Фрейзър, Университета Дрексел, Университета на Бирмингам, Университета на Саутхамптън, Норвежкото бизнес училище BI, Международния валутен фонд, Европейска централна банка, Федералния резерв, Световната банка, Бундесбанката, Норвежката централна банка, Холандската централна банка, Института WIFO, Американския университет в България и Софийския университет.
Репортаж на Телевизия "Алма матер":