На 21 ноември 2019 г. генералният директор на Европейския център за ядрени изследвания (ЦЕРН) д-р Фабиола Джианоти изнесе във Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ лекция на тема „Research (and much more ...) at CERN“. Посещението бе по повод 20-тата годишнина от приемането на България за официален член на тази организация.
В лекцията си д-р Фабиола Джианоти представи ЦЕРН и научните изследвания провеждани в него, като се спря също така и на българското участие.
Европейският център за ядрени изследвания е създаден през 1954 г. с цел да се обединят усилията на европейските страни в изследванията на елементарните съставящи на материята и силите, отговарящи за техните взаимодействия.
Това е международна междуправителствена организация, в която членуват 23 държави (Австрия, Белгия, България, Чешката република, Дания, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Израел, Италия, Холандия, Норвегия, Полша, Португалия, Словакия, Сърбия, Испания, Румъния, Швеция, Швейцария и Обединеното кралство). Асоциирани членове на организацията са Кипър, Литва, Индия, Пакистан, Словения, Турция и Украйна.
Научни изследвания в ЦЕРН провеждат учени, инженери и техници от ИЯИЯЕ, ИИКТ и ИСИР на БАН, Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“. Общо над 100 български специалисти сътрудничат с ЦЕРН, като най-съществено е българското участие в експеримента CMS.