Начало / Университетът / Факултети / Факултет по педагогика / Новини и събития

   

 

ПРОГРАМА

МАЙСКИ ДНИ ВЪВ ФАКУЛТЕТА ПО ПЕДАГОГИКА

2024

 

30 АПРИЛ – 9 МАЙ 2024

ЦЕНТРАЛНО ФОАЙЕ, Ректорат

Изложба на Веска Цицелкова

 

Културна палитра на картини от вълна на български и световни културни феномени: Светите братя Кирил и Методий, Паисий Хилендарски, Богородица, Исус, Св. Георги Победоносец, Микеланджело Буанароти, Леонардо да Винчи, Рафаело, Моцарт, Бетховен, Гьоте и др.

 

Тази уникална палитра носи духа на въз-раждането на най-светлите завещания на ренесансови личности от различни епохи и ги предава през времената като непрестанни самовъзраждащи се превъплъщения на Човешкия единен Дух.

 

Официално откриване – 30.04.2024, 18.00 часа.

 

13 МАЙ 2024

ЗАЛА 1, Ректорат

10.00 ч. – 10.10 ч. – Водосвет по случай 11 май – Денят на Светите братя Кирил и Методий и Патронен празник на Факултета по педагогика

10.10 ч. – 10.20 ч. – Поздравления за празника от Ректора на СУ и Декана на ФП

10.20 ч. – 11.00 ч.:

  • Връчване на почетен знак „Св. Климент Охридски“ със синя лента на проф. д-р Румяна Пейчева-Форсайт
  • Връчване на почетен нагръден знак „Св. Климент Охридски“ – I степен на доц. д-р Силвия Върбанова Върбанова

11.00 ч. – 12.00 ч. – Публична академична лекция на доц. д-р Мая Сотирова на тема: "Проектиране на персонализирана учебна среда в обучението по български език и литература в начален етап на основното образование"

12.00 ч. – 12.15 ч. – Успехите на студентите на Факултета по педагогика: Петър Камбурски – носител на националния приз „Студент на годината 2023“ в професионално направление Педагогически науки

12.15 ч. – 12.30 ч. – Поднасяне цветя на Паметника на Светите братя Кирил и Методий

12.30 ч. – 13.00 ч. – кафе-пауза

13.00 ч. – 15.00 ч. – Ден на отворените врати на магистърските програми във Факултета по педагогика (постерна презентация) и празнично честване на 10-годишнината от акредитацията на първата дистанционна магистърска програма в СУ „Информационни и комуникационни технологии в образованието“

 

15 МАЙ 2024

240 АУДИТОРИЯ, Северно крило

Студентски форум

„Структури за неформално образование – история и съвременност“

Модератор: проф. дпн Пенка Цонева

11.00 – 11.10 Откриване от проф. дпн Пенка Цонева

Обзор на тема: „Приемственост и развитие на самостоятелните студентски проучвания в полето на Историята на неформалното образование в България

11.10 – 11.20 Поздравления към форума от Деканското ръководство

11.20 – 11.30 Поздравления към форума от пионери в студентските проучвания по История на неформалното образование в България и участници в предходни Студентски теоретични семинари

11.30 – 12.30 – Представяне (презентации) на самостоятелни тематични проучвания на студенти от сп. Неформално образование. Дискусия

12.30 – 12.35 – Закриване на форума и връчване сертификати на участниците в семинара със свои тематични проучвания.

 

29 МАЙ 2024

ЗАЛА 2, Ректорат

13.30 ч. – 17.00 ч.

ДЕВЕТИ ОТВОРЕНИ ФИЛОСОФСКО-ОБРАЗОВАТЕЛНИ АТЕЛИЕТА

Факултет по педагогика, УНЛ „Проф. д-р Петър Нойков“

Клуб „КРЕАЦИИ“

 

Философско-образователните отворени ателиета се превърнаха вече в традиция във Факултета по педагогика. В тях участват основно студенти педагози от специалност „неформално образование“ и специалност „педагогика“. Те представят философско-образователните си проекти в областта на училищната практика и на неформалните образователни културни пространства, своите мандали, етюди, философски питания за Образованието – преди, сега и след. Смисълът е студентите да заложат и споделят действителни реалистични, но и предизвикателни смели бъдещи проекти и начинания, които ще са съответни на Идеята за Училище на бъдещето, Образование на бъдещето, Култура на бъдещето. И да о-питат тяхната устойчивост в режим на конструктивен философско-педагогически отворен синергетизиращ диалог.

 

Но участници-събеседници са и нашите гости – студенти от горните курсове и други специалности, преподаватели, приятели и всички, търсещи връзката между корени и върхове.

 

Основен организатор на Ателиетата е клуб „Креации“ към УНЛ „Професор д-р Петър Нойков“ и екипът към него – проф. дпн Яна Рашева-Мерджанова, доц. д-р Илиана Петкова, доц.д-р Владислав Господинов, ас. Катя Димитрова.

 

Вратите са широко отворени от 13.30 часа до 17 часа на 29 май 2024 г. в зала 2 на Ректората на Алма Матер, за да се чуят гласовете и от-гласите на винаги младите любители на Образованието – негови бъдещи стратези.

 

29 МАЙ 2024

65 аудитория, Ректорат

15.30 ч.

Среща на екипа на Кариерния център на ФП и Факултетния студентски съвет с ученици от 11 клас от Английската езикова гимназия – гр. Перник.

 

12 ЮНИ 2024

Аула, Ректорат

Национална научнопрактическа конференция, посветена на Международния ден на детето – 1-ви юни ,,ДЕТЕТО И ДЕТСКИЯТ СВЯТ‘‘

 

Целта на конференцията е да събере учени, експерти и професионалисти от практиката на форум във Факултета по педагогика на Софийски университет, който да спомогне за създаване и задълбочаване на устойчиви и ползотворни изследователски и практикоприложни партньорства; за споделяне на опит, постижения и предизвикателства; за търсене на решения, които да допринасят за създаването на адекватни на съвременната социална динамика, политики за образование и възпитание на децата и младежите.

 

Основните тематични направления са:

01.06.2024 г.

  • Детето и неговият вътрешен свят – доклади и дискусии на теми, свързани с психичното здраве на децата.
  • Детето и неговото семейство – доклади и дискусии на теми, свързани с предизвикателствата пред съвременното родителство.
  • Детето и неговото училище – доклади и дискусии на теми, свързани с постижения и предизвикателства на училищното образование и възпитание; постижения и предизвикателства при взаимодействието между училището и всички останали общности, с които взаимодейства.

02.06.2024 г.

  • Детето и литературата за деца – теми и дискусии, свързани с детското образование, възпитание и развитие, описани в литературата за деца; разговори и срещи със съвременни автори на литературни произведения за деца.
  • Детето и различията – доклади и дискусии на теми, свързани с предизвикателствата пред приобщаващото образование - за специалисти, работещи с деца със СОП, с даровити деца, с деца от етнически, религиозни, мигрантски общности.
  • Детето и свободното време – актуални аспекти на предизвикателството ,,конструктивно оползотворяване на – за педагогически специалисти, реализиращи занимания по интереси.
  • Детето и света на зависимостите – доклади и дискусии, свързани с опасни за детското здраве зависимости – алкохол, наркотични вещества, хазарт, храна, дигитални устройства и приложения – за психиатри, полицейски служители, диетолози, психотерапевти, токсиколози, лекари, неправителствени и доброволчески организации и др.
  • Детето в дигиталния свят – доклади и дискусии, свързани с образованието, забавленията и комуникацията на децата в дигиталното пространство – насочена към специалисти по киберсигурност; създатели на платформи за обучение и образование; автори на дигитално съдържание за деца; инфлуенсъри, блогъри, влогъри и др.
  • Детето и социалните грижи за него – доклади и дискусии, отразяващи постижения и предизвикателства, съпътстващи осигуряването на социални услуги и подпомагане на децата и техните семейства – специалисти, работещи в социални услуги за деца, АСП, ОЗД.

Съпътстващо събитие на Конференцията: Изложение ,,Детето и детският свят“, предоставя възможност за представяне и популяризиране на дейността на училища, центрове за занимания по интереси, неправителствени организации, атракциони за деца и др. и за популяризиране на продукти (книги, ученически пособия, дигитални платформи за учене и др.), предназначени за деца.

На 09.04.2024 г. Факултетът по педагогика посрещна ученици от 2-ри клас на 10. ОУ "Алеко Константинов" в град Перник.

 

Предварително децата бяха подготвили и изпратили рисунки на тема "Пролет в университета". Те посетиха Аулата, където зазвуча химнът на РБългария, разгледаха Музея по палеонтология и историческа геология и Централната университетска библиотека. С интерес чуха разказите за работата на преподавателите и на специалистите, работещи в музеите и библиотеките на университета. Учениците имаха възможността да посетят някои от учебните зали и да видят къде се провеждат часовете на студентите. В края на разходката всеки ученик получи сертификат за участието си в опознавателната разходка и красивата картина, която е нарисувал.

 

Изложбата може да бъде разгледана в сградата на Ректората, 3-ти етаж, Южно крило.

mnb (1 of 1)-4
mnb-(1-of-1)-8_optimized
mnb-(1-of-1)-19_optimized
viber_image_2024-04-09_20-56-47-434_optimized
viber_image_2024-04-09_20-57-37-230_optimized
viber_image_2024-04-09_15-55-09-116_optimized

 

ИЗЛОЖБА

„КУЛТУРНА ПАЛИТРА“

ВЕСКА ЦИЦЕЛКОВА

виж тук

Цицелкова

 

ДЕВЕТИ ОТВОРЕНИ

ФИЛОСОФСКО-ОБРАЗОВАТЕЛНИ АТЕЛИЕТА

Факултет по педагогика, УНЛ „Проф.д-р Петър Нойков“

Клуб „КРЕАЦИИ“

ПЛАКАТ

Първата годишна конференция за отчитане на дейностите по проекта за създаване на мрежа от изследователски университети SUMMIT

 

В рамките на форума ще бъдат представени първични научни резултата и от изследователската дейност на работна група DigitalEdu-SU: Изследване на „действителното състояние“ на дигитализацията на Българското средно образование. В научната група, с водещ изследовател проф. Румяна ПейчевА-Форсайт, участват и представители на нашия факултет.

Събитието ще се проведе на 24 април, сряда от 9.00 ч. до 12.30 ч. в зала 2, Ректорат.

Желаещите да участват в конференцията следва да се регистрират в срок до 5.04.2024 г. на адрес:

https://forms.gle/8diw8w7F8NTA1As16

 

На 19 март 2024 г. в зала 1 на Ректората се проведе среща на деканските ръководства и преподаватели от Факултета по педагогика и Факултета по науки за образованието и изкуствата с китайска делегация, включваща представители от Ningbo Childhood Education College, Ningbo Institute of Education, директори на училища от гр. Нингбо и главния редактор на научно списание в областта на образованието.

Срещата бе организирана със съдействието на международния отдел на Софийски университет поради изявения интерес от китайска страна. На нея бяха обсъдени възможности и перспективи за развитие на бъдещо партньорство.

China 1
China 2
China 3

ДНИ НА СОЦИАЛНАТА РАБОТА

във Факултета по педагогика

на Софийски университет „Св. Климент Охридски“

14–22 март 2024 г.

ПРОГРАМА

 

Научно-практическа конференция с международно участие

,,Социалната работа в променящия се свят – образование, изследвания, политики и практики“

21.03.2024 г. Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Факултет по педагогика

ПРОГРАМА

ОТРАЗЯВАНЕ:

https://www.mlsp.government.bg/ministr-shalapatova-predstavi-strategiyata-za-razvitie-na-choveshkite-resursi-v-sotsialnata-sfera-pred-studenti-v-su

https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/novini/novini_i_s_bitiya/nauchno_prakticheska_konferenciya_socialnata_rabota_v_promenyaschiya_se_svyat_obrazovanie_izsledvaniya_politiki_i_praktiki

СТУДЕНТ НА ГОДИНАТА 2023

На 01.03.2024 г. се състоя Церемония по награждаване на отличените за конкурса Студент на годината 2023 г. Събитието се провежда за 17-та година. Наградите са в три различни сфери. Първата е за научни постижения, класифицирани съобразно областите на образование и професионални направления. За първи път в конкурса се включва студент от Факултета по педагогика.

Горди сме, че за студент на годината 2023 г. в професионално направление 1. Педагогически науки беше награден Петър Камбурски, студент в 4 курс, специалност Педагогика, редовно обучение.

Камбурски

 

 

 

 

 

 

 

Днес, 19.01.2024 г., във ФНОИ се състоя среща на ръководителите на кариерните центрове на Факултета по педагогика (доц. д-р Илиана Петкова) и Факултета по науки за образованието и изкуствата (проф. дпн Мира Цветкова-Арсова). На нея присъстваха София Георгиева - кариерен-консултант на Факултета по педагогика, Николина Филипова - главен редактор, и Ренета Иванова - мениджър общности на списание ,,Кариери‘‘ .

На срещата всеки ръководител на факултетен кариерен център представи дейността на своя факултет и се обсъдиха идеи за бъдещи съвместни партньорства.

KarierniCentrive_2024-01-19_13-08-36-725