![Проф. Дейл Ф. Айкелман бе удостоен с почетното звание „доктор хонорис кауза“ на Софийския университет Проф. Дейл Ф. Айкелман бе удостоен с почетното звание „доктор хонорис кауза“ на Софийския университет](/var/ezwebin_site/storage/images/novini/novini_i_s_bitiya/prof_dejl_f_ajkelman_be_udostoen_s_pochetnoto_zvanie_doktor_honoris_kauza_na_sofijskiya_universitet/1814813-1-bul-BG/prof_dejl_f_ajkelman_be_udostoen_s_pochetnoto_zvanie_doktor_honoris_kauza_na_sofijskiya_universitet_medium200x200.jpg)
На тържествена церемония в Аулата в Ректората проф. Дейл Ф. Айкелман от Дартмут колидж, САЩ, бе удостоен с почетното звание „доктор хонорис кауза“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Предложението за удостояването с почетното звание на най-старото висше училище в България е на Факултета по класически и нови филологии и е по повод приноса му в развитието на българската арабистика, близкоизточни изследвания и ислямознание, за подкрепата на учени и екипи в съвместни международни проекти и изследвания, както и личното му участие в съвместни публикации с български учени.
Събитието бе открито от декана на Факултета по класически и нови филологии проф. Мадлен Данова, която приветства присъстващите и представи проф. Айкелман и неговата дейност.
Дейл Айкелман e изтъкнат професор по антропология в Дартмут Колидж – основано през 1769 г. висше училище, което в наши дни е изследователски университет, част от „Бръшляновата лига“, класиран сред водещите академични институции в света. Ученик и в много отношения интелектуален приемник на Клифърд Гиърц (1926-2006 г.), днес Айкелман е определян като най-влиятелният в световен мащаб антрополог на Близкия изток и исляма от своето поколение и като водещия антрополог на исляма в света. Той има впечатляваща по своя обем научна продукция – почти двадесет книги, включващи и преводите на различни езици, както и над сто студии и статии в международни научни издания. Огромното му признание в различни страни – от Съединените щати, Западна и Източна Европа през Северна Африка и Близкия изток, Русия, Централна Азия до Япония – произтича от интелектуалните отношения и влияние, с които Айкелман се ползва не само поради своите научни тези и теории, но и благодарение на усета си за академично общуване и обмяна на идеи с колеги от различни области, които той е подкрепял неотклонно през последните десетилетия.
Дейл Флойд Айкелман е роден през 1942 г. в Евъргрийн Парк около Чикаго. Бъдещият антрополог получава основното и средното си образование в държавни училища, десет процента от възпитаниците на които продължават да учат след средното си образование. Кандидатства в Дартмут, където избира да учи антропология и у него се оформя интерес към арабския свят и исляма. Записва магистърска програма по ислямознание в канадския университет „Макгил“ (McGill University) – едно от средищата на тази научна област в Северна Америка, където се изучава история на исляма и арабски език. От 1966 г. в Чикагския университет Айкелман получава друга магистърска степен – вече по антропология (1968) – и последвалата я докторска степен в същата област (1971). Чикаго действително е център на антропологията, където младият възпитаник на Дартмут и „Макгил“ среща Клифърд Гиърц. Тук работи и внезапно споминалият се през 1968 г. световноизвестен историк на исляма Маршал Ходжсън, чиито трудове Айкелман познава още от „Макгил“.
След Чикаго Айкелман продължава да поддържа интереса си за връзката между история и антропология – вече като асистент, доцент и професор по антропология в Нюйоркския университет, където преподава в продължение на 18 години между 1971 г. и 1989 г. Цялото му по-нататъшно развитие, като изтъкнат професор по антропология в Дартмут преминава под знака на така зададеното преплитане между етнография и ислямознание, между антропологически подходи и исторически търсения.
Деканът на Факултета по класически и нови филологии акцентира и върху интелектуалното наследство, което Дейл Айкелман ще остави след себе си. То е свързано с шест кръга взаимосвързани научни проблеми, във връзка с които той получава широко международно признание в областта на близкоизточните изследвания и полемиките около исляма: проблемите на религиозния авторитет; религията и новите медии; политиката в мюсюлманските общества; образованието; етнография на Северна Африка (Мароко); и етнография на Близкия изток (Оман). Научната дейност на Айкелман отрано преминава под знака на интердисциплинарността, на която обаче той не гледа безрезервно и никога не е смятал за самоцел. В неговите трудове се пресичат и съчетават по конкретен начин две големи интелектуални традиции – историческото ислямознание като западно академично поле, свързано с развитието на ориенталистиката, и антропологията.
Проф. Данова припомни, че до този момент Дейл Айкелман е познат на българския читател с две от книгите си. Първо е преведена монографията „Мюсюлманската политика“, написана в съавторство с работилия във Великобритания учен Джеймс Пискатории. Наскоро (2019 г.) екип на Катедра „Арабистика и семитология“ при Софийския университет издаде и неговата по-широкообхватна книга „Близкият изток и Централна Азия: Антропологически подход“. По този начин трудовете на Дейл Айкелман станаха неразривна част от работата на българските изследователи и студенти в области като арабистика, ислямознание, филология, история, етнология, социална антропология, философия на политиката и културология.
В биографията на Дейл Айкелман се открояват също работата му като президент на Асоциацията за близкоизточни изследвания в Северна Америка, членството му (1976-1977) в Института за академични изследвания в Принстън, изследователската му дейност през 2000-2001 и 2010 г. в Института за академични изследвания в Берлин, а през 1996-1997 г. и в Международния център за учени „Удроу Уилсън“ във Вашингтон.
От 1998 до 2002 г. американският антрополог е член на Академическия съвет на лайденския Международен институт за изследване на исляма в модерния свят (International Institute for the Study of Islam in the Modern World – ISIM), в чиято дейност взема активно участие. Дълги години Дейл Айкелман е водещ на две ключови за областите на близкоизточните изследвания и ислямознанието издателски поредици – в Принстънското университетско издателство и „Брил“.
От 2003 г. до наши дни е координатор на проекта за изграждане на първото кувейтско частно висше училище от американски тип – Американския университет в Кувейт, възприел като свой академичен модел традициите на Дартмут. През 2009 г. Дейл Айкелман е избран за Карнегиев учен (Carnegie Scholar), а през 2011 г. получава наградата за изтъкнат учен (Distinguished Scholar Award) от Близкоизточната секция на Американската антропологическа асоциация. От 2007 г. до сега е и председател на Танжерския институт на Американската легация с музей (Tangier American Legation Institute and Museum – TALIM).
Проф. Данова подчерта, че предложението на Катедра „Арабистика и семитология“ за присъждането на званието „доктор хонорис кауза“ на Софийския университет на професор Дейл Ф. Айкелман се основава на първо място върху неговите високи научни постижения в пресечната точка между антропологията, арабистиката и историческото ислямознание, но и на оказваната от професор Айкелман в продължение на почти две десетилетия неизменна подкрепа за развитието на арабистиката, близкоизточните изследвания и ислямознанието в Софийския университет и България.
Приносът на професор Дейл Айкелман за Софийския университет и българската наука може да бъде обобщен в две основни направления – пряка подкрепа за учени и екипи в съвместни международни проекти и изследвания, както и лично участие в съвместни публикации с български учени.
Той посещава България за пръв път през 2005 г. като специален участник в международната конференция „Ислям и публичност: Глобални и регионални измерения“ с участието на арабисти, историци, философи и богослови от Софийския университет. От тогава датира и първото посещение на Айкелман в нашия университет, където на 9 март 2005 г., като част от честванията по случай 30-годишнината на специалност „Арабистика“, той изнесе и публична лекция на тема „Социалните науки под обсада и близкоизточните изследвания“. От този момент нататък професор Айкелман винаги е оказвал подкрепа на Катедра „Арабистика и семитология“ и развитието на близкоизточните изследвания в нея.
Професор Айкелман пряко допринася за развитието на научните изследвания в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и чрез участието си в други академични форуми и проекти на учени от Университета. През 2006 г., заедно с изтъкнатия френски социален учен в областта на изследванията върху исляма Оливие Роа и с други изследователи от Европа и Близкия изток, Айкелман участва в международната конференция „Ислямът и политиката в пространството на Широка Европа“, проведена в София.
Той подкрепя и продължава да допринася не само за развитието на специалност „Арабистика“ в Алма матер, но и на дисциплинарните полета, застъпени в работата на Университетския център за изследване на религиите. С международната дейност на този център, както и със специалност „Арабистика“, бяха свързани още няколко посещения на проф. Дейл Айкелман в София през последните години, когато домакини на някои от срещите и семинарите бяха също Центърът за академични изследвания и Американският научен център в София.
Проф. Мадлен Данова обобщи, че така Дейл Айкелман постепенно остави своя трайна диря в развитието на българската арабистика, близкоизточни изследвания и ислямознание, допринасяйки също така за разработването и разбирането на редица теми и въпроси, разглеждани от етнографията и други социални науки, историята, философията на политиката, религиознанието и теологията. Книгите и студиите на проф. Айкелман отдавна са част не само от библиографията на много български учени, но и от учебните програми в различни университетски специалности. През 2022 г. в издателство „Брил“ излезе от печат и съвместен труд на професор Айкелман с проф. Симеон Евстатиев, ръководител Катедра „Арабистика и семитология“ в Софийския университет.
Проф. Данова подчерта, че през изминалите години, включително и в резултат на тези свои посещения и преки срещи в София, професор Айкелман успя предизвика интереса на преподаватели и студенти от различни факултети на Софийския университет – освен арабисти от факултета по класически и нови филологии, на етнолози от Историческия факултет, на културолози и философи от Философския факултет, на теолози от Богословския факултет и на колеги от други научни институции в България.
Проф. Дейл Ф. Айкелман бе удостоен със званието „доктор хонорис кауза“ на Софийския университет от ректора на Софийския университет проф. дфн Анастас Герджиков.
Проф. Дейл Ф. Айкелман благодари за оказаната чест и изрази радостта си да бъде в Софийския университет. Почетният доктор на Софийския университет произнесе академично слово на тема: „Център и периферия през ХХI век".
"За мен е чест отново да съм тук, в Софийския университет, който съм посещавал по множество поводи от 2005-та насам. Живеем в трудни времена. Да виждам този Университет да просперира и това, че продължаваме да поддържаме отлична връзка, е удоволствие за мен!", написа в Почетната книга проф. Айкелман.
След церемонията проф. Айкелман и проф. Евстатиев се срещнаха с директора на Университетската библиотека доц. Анна Ангелова и дариха съвместната си книга на библиотеката.
Репортаж на Телевизия "Алма Матер":