Начало / Новини / Новини и събития / Публични лекции във Факултета по педагогика по проекта SUMMIT

   
Публични лекции във Факултета по педагогика по проекта SUMMIT

На 21 и 23 май 2025 г. във Факултета по педагогика на Софийския университет се проведоха публични лекции по проект SUMMIT , дейност 3.3 (международни мобилности, активност "организиране на съвместни събития") с гост-лектори д-р Донатас Ленгвинас от факултет по педагогика към Klaipeda University, Литва и Шумана Акта, учител в Международното училище „Св. Георги“.

Лекциите се осъществиха по покана на гл. ас. д-р Екатерина Томова от Факултета по педагогика, във връзка с проект BG-RRP-2.004-0008 SUMMIT – 3.3. Бе осигурен и онлайн достъп, като сред слушателите бяха преподаватели и студенти от Факултет по педагогика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

На 21 май 2025 г. Факултетът по педагогика бе домакин на д-р Донатас Ленгвинас, адвокат, специализиращ в сферата на противообществените прояви на малолетни и непълнолетни лица, детското и семейно право, също лектор във факултета по педагогика към Klaipeda University, Литва. Д-р Ленгвинас е утвърден специалист с дългогодишен практически и изследователски опит. Лекцията му на тема „Характеристики на наказателната отговорност на непълнолетни лица в Република Литва“ предостави ценни възможности за професионален и междукултурен диалог.

1-D-r Lengvinas Lecture

В рамките на лекцията, която се проведе в зала 431 А, 1 блок, бяха представени основните принципи, правни рамки и практически предизвикателства, свързани с прилагането на възпитателни мерки и наказания спрямо непълнолетни в държавата Литва. Д-р Ленгвинас акцентира върху целите, спецификите и начините на прилагане на възпитателните мерки според различните противообществени прояви. Беше наблегнато и върху начините за успешна социализация, ресоциализация и социална рехабилитация на непълнолетни лица. Oбсъдени бяха добри практики от литовската съдебна и образователна система, които поставят акцент върху индивидуалния подход към всяко дете. Специално внимание бе отделено на сътрудничеството между семейството, социалните работници и образователните институции за гарантиране на устойчивата интеграция и реинтеграция на подрастващите в обществото. Д-р Ленгвинас подчерта важността на превенцията и подкрепата, вместо на строгите наказания, в работата с непълнолетни лица.

1-Ms. Acta Lecture

На 23 май 2025 г. в 64-та аудитория в Ректората Шумана Акта изнесе лекция на тема „Интеркултурни измерения на училищното образование в Испания“. Преподавателката е с дългогодишен педагогически опит, съчетаващ практика в Испания, Малайзия и България. Г-жа Акта акцентира върху значението на междукултурната комуникация и толерантността като ключови умения в съвременната образователна среда. Чрез примери от международния си опит тя показа как многообразието в класната стая може да бъде превърнато в ценен ресурс за учене и развитие.

По време на лекцията бяха разгледани основните подходи, политики и педагогически практики, свързани с училищното образование в Испания, като акцент беше поставен върху интеркултурната комуникация и образователната интеграция. Шумана Акта сподели практически опит в работата с ученици от различен етнически и културен произход, като се фокусира върху предизвикателствата и добрите практики в училищното образование. В хода на лекцията тя представи ценни примери, които провокираха оживена дискусия сред слушателите. Вниманието бе насочено и към иновативни подходи в преподаването и ученето, също към създаването на подкрепяща образователна среда.

Шумана Акта осъществи и кратък сравнителен анализ на образователните системи в Испания, Малайзия и България, откроявайки както различните практики и специфики, така и пресечните точки във възпитанието на децата, взаимодействието с родителите, процеса на обучение.

Лекциите са осъществени в рамките на проекта на Софийския университет SUMMIT по дейност 3.3. „Международно сътрудничество“. Проектът е финансиран от ЕС NextGenerationEU по Националния план за възстановяване и устойчивост, компонент „Иновативна България“, Инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“.