Начало / Новини / Образование и култура / Държавното финансиране само за специалности, нужни на обществото?

   
В страната ни се усеща нарастващ недостиг на технически и медицински кадри

15% от децата напускат образователната

система още в ранна училищна възраст

Намаляване на бройката на държавно финансираните студенти по право и икономика за сметка на кадрите, необходими на бизнеса, и спиране на социалните помощи на семействата, чиито деца отпадат от училище в ранна възраст, са част от мерките с цел подобряване на образователната система, предлагани от Българската стопанска камара.

 

В страната ни се усеща нарастващ недостиг на технически и медицински кадри. Същевременно държавата финансира ненужни за обществото кадри, без шанс за реализация на пазара на труда. Така се стига до парадокса в България да има над 30 хиляди безработни висшисти, а инвеститорите да изнасят производствата си към съседни държави в търсене на работна ръка. Това са част от констатациите на експертите от Българската стопанска камара. "Много хора харесват златни пръстени – който иска да купи нещо, си го плаща. Като държат да учат това, да си платят. Защо държавата да плаща за нещо, което не й трябва?" - коментира Даниела Симидчиева, директор на Центъра за професионално обучение при БСК пред ТВ "Европа".

Междувременно 15% от децата напускат образователната система още в ранна училищна възраст. За тези, които никога не са посещавали училище, статистика въобще няма. "Виждаме, че особено в малцинствените групи броят на децата всяка година се увеличава, броят на непосещаващите училище също се увеличава. Така цялата общност се оказва необразована и не в състояние след време да намери работа и да се реализира - подчерта Симидчиева - Не трябва да се реши кои специалности да отпаднат, а кои да се финансират".

По думите на Симидчиева младите хора, които искат да учат в специалности, с които икономиката ни е "наситена", могат да се образоват за своя сметка. Държавата, обаче, трябва да положи грижа за кадрите, които са й реално необходими.